Nyhet

Samtliga resultat av UFC Fight Night 99 och 100

Två UFC-galor under lördagen och natten till söndag. Här är samtliga resultat.

Inte mindre än två UFC-galor under lördagen och dessutom även en gala i Bellator.

UFC Fight Night 99

Huvudkort (22.00)

Mellanvikt: #5 Gegard Mousasi besegrade Urijah Hall #10 på TKO i rond 1
Lättvikt: Stevie Ray besegrade Ross Pearson på delat domslut (27-30, 30-27, 30-27)
Tungvikt: #14 Timothy Johnson besegrade Alexander Volkov på delat domslut (29-28, 27-30, 29-28)
Fjädervikt: Artem Lobov besgrade Teruto Ishihara på enhälligt domslut (30-27, 30-27, 29-28)
Underkort (18.30)

Mellanvikt: Jack Marshman besegrade Magnus Cedenblad på TKO i rond 2
Flugvikt: #4 Kyoji Horiguchi besegrade Ali Bagautinov #8 på enhälligt domslut (30-27 x3)
Lättvikt: Kevin Lee  besegrade Magomed Mustafaev på SUB (RNC) i rond 2
Stråvikt: Amanda Cooper besegrade Anna Elmose på enhälligt domslut (30-27, 29-28, 29-28)
Tungvikt: Justin Ledet besegrade Mark Godbeer på SUB (RNC) i rond 1
Weltervikt: Zak Cummings besegrade Alexander Yakovlev på SUB (Armbar) rond 2
Bantamvikt (damer): #15 Marion Reneau besegrade Milana Dudieva på TKO i rond 3
Bantamvikt: Brett Johns besegrade Kwan Ho Kwak på enhälligt domslut (30-27 x3)
Weltervikt: Charlie Ward besegrade Abdul Razak Alhassan på Knockout rond 1

UFC Fight Night 100

Huvudkort (03.00)

 

Lätt tungvikt: #4 Ryan Bader besegrade Antônio Rogério Nogueira #9 på TKO i rond 3
Bantamvikt: #11 Thomas Almeida besegrade Albert Morales på TKO i rond 2
Stråvikt: #1 Cláudia Gadelha besegrade Cortney Casey på enhälligt domslut (30-27 x3)
Mellanvikt: Krzysztof Jotko #15 besegrade #11 Thales Leites på domslut
Weltervikt: Kamaru Usman besegrade Warlley Alves på enhälligt domslut (29-27, 30-26, 29-28)
Weltervikt: Sérgio Moraes besegrade Zak Ottow på delat domslut

Underkort (01.00)

 

Mellanvikt:Cezar Ferreira besegrade Jack Hermansson på SUB (Armtriangel) i rond 2
Lätt tungvikt: Gadzhimurad Antigulov besegrade Marcos Rogério de Lima på SUB (Giljotin) i rond 1
Bantamvikt: #13 Johnny Eduardo besegrade Manvel Gamburyan på TKO i rond 2 och “Manny” berättade att han lägger ner karriären
Tungvikt: Luis Henrique besegrade Christian Colombo på SUB (Giljotin) i rond 3
Första Underkortet (00.00)
Bantamvikt: Pedro Munhoz besegrade Justin Scoggins på SUB (Giljotin) i rond 2
Lätt tungvikt: Darren Stewart besgrade Francimar Barroso på TKO i rond 1

För mer beskrivning av Jack Hermanssons match se HÄR. För mer detaljerad beskrinvning av Jyckens match se HÄR.

Fighterpodden avsnitt 58: Supertalangen Khamzat Chimaev

Kommentarer