Nyhet

Escalate Challenge 13: Resultat & bilder!

Nyköpingsgalan Escalate Challenge 13 blev ett supertrevligt anordnad tillställning där det inte bara gick många matcher utan där det även var flera stora klubbar representerade. Nedan hittar du resultat, samt en länk till alla matcher och några sköna fotografier.

På den här spellistan hittar du flertalet matcher och nedan har du alla resultat!

Foto: Akira Öberg

SHOOTFIGHTING

1O6A2235_fix_1024
-56,7KG

MALIN HERMANSSON (AKADEMI NORD IDROTTSFÖRENING) besegrade KIM AMPRAZIS (FIT4FIGHT GYM IDROTTSFÖRENING) via domslut

-65,8 KG

ANDREJ BERNTSSON (GBG MMA & BJJ IF) besegrade SIMON FLINTZBERG (KAMPSPORTSCENTRET LSS) via Submission (Rear Naked Choke) 1.59 Rond 1

1O6A5149_fix_1024

-65,8 KG

DAVID HEDLUND (NOVA MMA IDROTTSFÖRENING) besegrade VICTOR MALMBERG (KAMPSPORTSCENTRET LSS) via Submission (Americana), 1.58 i rond 2

-65,8 KG

ABABIL ALMOTHARY (GBG MMA & BJJ IF) besegrade PETTER ÖBERG NILSSON (DJURGÅRDENS IF KAMPSPORTSFÖRENING) via Domslut 

1O6A5573_fix_1024

-65,8 KG

KASPER FISCELLA (FÖRENINGEN FRONTIER MMA AKADEMI) besegrade BENNY KUMAR (ALLSTARS KAMPSPORTSFÖRENING) via Domslut 

-70,3 KG

JOHAN VARNANDER (AKADEMI NORD IDROTTSFÖRENING) besegrade SHWANA KADIRZADA (KAMPSPORTSCENTRET LSS) via Domslut 

1O6A4910_fix_1024

-70,3 KG

WASIU IDOWU (NACKA DOJO IF) besegrade DINO KALAC (FÖRENINGEN SKELLEFTEÅ KAMPIDROTT) via domslut

-70,3 KG

JAKOB VALEGREN (AKADEMI NORD IDROTTSFÖRENING) besegrade JONATHAN MARAT (TOIGYE TKD CLUB) via domslut

1O6A4715_fix_1024

-70,3 KG

HAMID SADID (AKADEMI NORD IDROTTSFÖRENING) besegrade KHAJIK KHAJO (ALLSTARS KAMPSPORTSFÖRENING) via domslut

-70,3 KG

NICLAS PEDERSEN (NOVA MMA IDROTTSFÖRENING) besegrade ALAN RAOUF (NACKA DOJO IF) via Submission (Triangel) efter 2.13 i rond 1

1O6A3841_fix_1024

 -77,1 KG

TOBIAS SÖDERBERG (MJÖLBY FIGHT GYM) besegrade JONAS NORDBORG (GLADIUS MMA IDROTTSFÖRENING) via domslut

 -77,1 KG

HENRIC LÖNNROTH (STOCKHOLM MMA OCH THAIBOXNINGSFÖRENING) besegrade MUSA DRAMMEH (RENYI UMEÅ IDROTTSFÖRENING) via domslut

1O6A3077_fix_1024

 -77,1 KG

SOHEB EL KOLI (PANCRASE SHOOTFIGHTING SÄLLSKAP) besegrade PHILIP LARSSON (TOIGYE TKD CLUB) via domslut

 -77,1 KG

DENNIS PILLAI (PANCRASE SHOOTFIGHTING SÄLLSKAP) besegrade DENNIS DEMIR (EAST IDROTTSFÖRENING NORRKÖPING) via domslut

1O6A2870_fix_1024

-83,9 KG

ALEXANDER LINDGREN (SAMURANG FIGHTCENTER IF) besegrade MARIO RIDERELLI (FÖRENINGEN FRONTIER MMA AKADEMI) via Submission (Giljotin) efter 1.27 i rond 2

-83,9 KG

JOHN OLDENQVIST (ICON MMA IDROTTSFÖRENING) besegrade GUSTAV SJÖLUND (PANCRASE SHOOTFIGHTING SÄLLSKAP) via Submission (Kimura) efter 2.27 i rond 2

1O6A2750_fix_1024

-83,9 KG

MATTIAS HENRIKSSON (RENYI UMEÅ IDROTTSFÖRENING) besegrade IBRAHIM IBRAHIM HUSSIEN (DJURGÅRDENS IF KAMPSPORTSFÖRENING) via domslut

-83,9 KG

NILS STARNBERG (RENYI UMEÅ IDROTTSFÖRENING) besegrade SAMIR IBRAHIMOVIC (FÖRENINGEN SWEDISH ATHLETICS) via Walk over

1O6A2591_fix_1024

-93,0

OLIVER ALM BJÖRKLUND (KAMPSPORTSCENTRET LSS) besegrade PEDRO PINONES-ARCE (KEMJOH HAPKIDO TKD KLUBB) via domslut

-120,2

ANTON ANDERSSON (FIT4FIGHT GYM IDROTTSFÖRENING) besegrade MUSTAFA ATRAKCHI (FÖRENINGEN SKELLEFTEÅ KAMPIDROTT) via domslut

AMATÖR MMA 

-61,2 KG

RENATO VIDOVIC (GLADIUS MMA IDROTTSFÖRENING) besegrade ALI YAZBECK (FÖRENINGEN FRONTIER MMA AKADEMI) via domslut

-65,8 KG

MICHEL CERQUEIRA (GBG MMA & BJJ IF) besegrade MARTIN LINDQVIST (PANCRASE SHOOTFIGHTING SÄLLSKAP) via domslut

-70,3

CARL-JOHAN HOEL (GLADIUS MMA IDROTTSFÖRENING) besegrade DAVID DEMIR (EAST IDROTTSFÖRENING NORRKÖPING) via Submission (Kimura) efter 1.49 i rond 2

-70,3

AXEL GRUVAEUS (KAMPSPORTSCENTRET LSS) besegrade ELVIN HOXHA (NACKA DOJO IF) via domslut

-70,3

RAYMOND JOHANSSON (NYKÖPINGS KAMPSPORTSKLUBB) besegrade JOHAN ANDERSSON (VÄSTERÅS FIGHT CLUB) via RSC – Referee Stops Contest (Slag) efter 2.30

i rond 1

-77,1 KG

MOEIN AHMADI (STOCKHOLM MMA OCH THAIBOXNINGSFÖRENING) besegrade HASSAN AL ALAF (KAMPSPORTSCENTRET LSS) via RSC – Referee Stops Contest (Slag) efter 2.22 i rond 1

-77,1 KG

LINUS JONSSON (EAST IDROTTSFÖRENING NORRKÖPING) besegrade CARL AXEMO (PANCRASE SHOOTFIGHTING SÄLLSKAP) via domslut

-83,9 KG

ROBIN ROOS (VÄSTERÅS FIGHT CLUB) besegrade ANTON BAGHER EDLUND (ALLSTARS KAMPSPORTSFÖRENING) via domslut

-83,9 KG

KHALED LAALLAM (KLUBB CONCRETE JIUJITSU TYRESÖ) besegrade DENNIS GEORGSSON (ALLSTARS KAMPSPORTSFÖRENING) via Submission (Rear Naked Choke)

efter 1.19 i rond 2

ANTON TURKALJ (GBG MMA & BJJ IF) besegrade PIERRE NANDIN (KAMPSPORTSCENTRET LSS) via Submission (Rear Naked Choke) efter 2.11 i rond 1

Fighterpodden avsnitt 59: The Ultimate Fighter-veteranen och MMA-proffset Frantz Slioa

Kommentarer