Nyhet

Escalate Challenge 11

I lördags arrangerade Team Escalate tävlingen Escalate Challenge 11. Det blev 22 shootfighting-matcher och tre matcher i amatör-MMA. Tävlingen hade en snygg inramning med stor bur, proffsig konferencier, mycket publik samt en riktigt snygg belysning. Allt var helt enkelt arrangerat som en proffsgala. Som vanligt så var alla väldigt laddade och inramningen gör att alla …

I lördags arrangerade Team Escalate tävlingen Escalate Challenge 11. Det blev 22 shootfighting-matcher och tre matcher i amatör-MMA.

Tävlingen hade en snygg inramning med stor bur, proffsig konferencier, mycket publik samt en riktigt snygg belysning. Allt var helt enkelt arrangerat som en proffsgala. Som vanligt så var alla väldigt laddade och inramningen gör att alla tänder till lite extra och det var otroligt högt tempo i samtliga matcher – det märktes att alla ville vinna på avslut…

Filmklipp från tävlingen hittar du här: http://www.sn.se/sport/1.3098832

Mehmedagic Nermin
Gladius MMA
Sweden
Amatör MMA
-70,3 kg
Andersson Johan
Västerås FightClub
Sweden
Winner: Mehmedagic Nermin by submission (Crank)
Time: 3:32 R1


Hoel Carl-Johan
Gladius MMA
Sweden
Amatör MMA
-72 kg
Borninger Oscar
Combat Academy IF Täby
Sweden
Winner: Borninger Oscar by RSC (spark)
Time: 0:55 R1


Freyschuss Matthias
Mjölby Fight Gym
Sweden
Amatör MMA
-84 kg
Eriksson David
Pancrase Gym
Sweden
Winner: Freyschuss Matthias by submission (giljotin)
Time: 2:03 R1
Gonzalez Sebastian
Norrtälje MMA
Shootfighting
-61 kg
Asfar Fadi
Pancrase Gym
Winner: Gonzalez Sebastian by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Edén Sjögren Jonathan
Mjölby Fight Gym
Shootfighting
-65 kg
Elias Eli
Pancrase Gym
Winner: Elias Eli by submission (rear naked choke)
Time: 1:30


Mishko Deilshad
Akademi Nord Örebro
Shootfighting
-65,8 kg
Hult David
Linköping Budoklubb
Winner: Mishko Deilshad by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Cerqueira Michel
GBG MMA
Shootfighting
-66 kg
Nygren Miletic Mathias
Frölunda Kampsport Center
Winner: Nygren Miletic Mathias by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Backman Oliver
Akademi Nord Örebro
Shootfighting
-66 kg
Aktas Andreas
Kampsportscentret Linköping
Winner: Aktas Andreas by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Sadid Hamid
Akademi Nord Örebro
Shootfighting
-67,5 kg
Nouri Saidjad
Nacka Dojo
Winner: Nouri Saidjad by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Agreda Peter
Storm MMA
Shootfighting
-71 kg
Storm Christopher
Nacka Dojo
Winner: Storm Christopher by RSC
Time: 4:23


Darwish Kerim
GBG MMA
Shootfighting
-70 kg
Abdelmoneim Ali
Allstars Kampsportsförening
Winner: Abdelmoneim Ali by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Bratt Robert
Storm MMA
Shootfighting
-71 kg
Pedersen Henric
Nova MMA Eskilstuna
Winner: Pedersen Henric by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Neko Amir
Gladius MMA
Shootfighting
-71 kg
Nseke Davy
Allstars Kampsportsförening
Winner: Nseke Davy by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Markus Mario
GBG MMA
Shootfighting
-71 kg
Tiborson Andreas
Primate Lounge
Winner: Markus Mario by judges decision (2-1)
Time: 5:00


Conejeros Ricardo
Gladius MMA
Shootfighting
-74 kg
Demir David
East Idrottsförening Norrköping
Winner: Demir David by judges decision (2-1)
Time: 5:00


Johansson Martin
Norrtälje MMA
Shootfighting
-75 kg
Gruvaeus Axel
Kampsportscentret Linköping
Winner: Johansson Martin by submission (rear naked choke)
Time: 1:18


Babovic Vladimir
Frontier MMA
Shootfighting
-77 kg
Eriksson Erik
Mjölby Fight Gym
Winner: Eriksson Erik by submission (armbar)
Time: 3:28


Kukuljac Ervin
Frontier MMA
Shootfighting
-77 kg
Kleingeld Max
Nacka Dojo
Winner: Kukuljac Ervin by submission (armbar)
Time: 2:28


Wideman Lucas
Hilti Fightcenter Åland
Finland
Shootfighting
-78 kg
Blomberg Tommy
Norrtälje MMA
Winner: Wideman Lucas by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Eriksson David
Akademi Nord Örebro
Shootfighting
-81 kg
Axemo Carl
Pancrase Gym
Winner: Eriksson David by judges decision (2-1)
Time: 5:00


Moreno Moraad
Allstars Kampsportsförening
Shootfighting
-83 kg
Ayoub Ilian
Kampsportscentret Linköping
Winner: Moreno Moraad by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Cevik Cemil
Gråbo MMA
Shootfighting
-84 kg
Edlund Anton Bagher
Allstars Kampsportsförening
Winner: Cevik Cemil by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Engholm Stefan
Coloseum/Skövde
Shootfighting
-84 kg
Johansson Richard
Frontier MMA
Winner: Johansson Richard by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Wakili Arash
Gladius MMA
Shootfighting
-91 kg
Wang Michael
Norrköping MMA
Winner: Wang Michael by submission (rear naked choke)
Time: 1:17


Henriksson Jimmy
Hilti Fightcenter Åland
Finland
Shootfighting
-93 kg
Larsson Robin
Nova MMA Eskilstuna
Winner: Larsson Robin by judges decision (3-0)
Time: 5:00
Fighterpodden avsnitt 54: Fight Club Rush & Grappling Gäris

Kommentarer