Nyhet

Amatör MMA VM: Fyra silver och ett brons till Sverige, plus kompletta resultat

Idag går finalerna på det första världsmästerskapet i amatör MMA. Det blir tolv finaler som går under UFC Fan Expo på Mandalay Bay convention center i Las Vegas Nevada USA. Vi kommer att uppdatera nyheten med resultaten löpande.

Expot öppnar för allmänheten 10:00 (19:00 svensk tid) och VM startar med två uppvisningsmatcher (vinnare utses men det är ej en del av VM) enligt plan 10:10. Därefter går det två herrklasser följd av en damklass, följd av två herrklasser osv. Pga skada utgår tungvikten.

Medaljceremonierna tar plats i buren direkt efter respektive final. Prisutdelningen för tungvikten går direkt efter prisutdelningen för lätt tungvikt. Sverige har inte mindre än fyra finalister, flest av alla länder!

Uppvisningsmatcher

Lightweight
Jonas Troest (Denmark) Vs. Filipe Catanho (Portugal)
Vinnare: Jonas Troest (Denmark) submission (Side-choke) i rond 2

Welterweight
Lukasz Siwiec (Poland) Vs. Stefan Duminica (Romania)
Vinnare: Lukasz Siwiec (Poland) submission (rear-naked-choke) i rond 3

Finalerna

Mens Flyweight
Kristian Lindström Skogmo (Norge) Vs. Carlos Hernandez (USA)
Vinnare: Carlos Hernandez (USA) domslut (3-0)

Guld: Carlos Hernandez (USA)
Silver: Kristian Lindström Skogmo (Norge)
Brons: Saku Ronkainen (Finland) & Borisov Petko (Italien)

Mens Bantamweight
Jose Torres (USA) Vs. Bohdan Holovatyi (Ukraina)
Vinnare: Jose Torres (USA) domslut (3-0)

Guld: Jose Torres (USA)
Silver: Bohdan Holovatyi (Ukraina)
Brons: Carl Burton (UK) & Liridon Ramani, (Belgium)

Womens Strawweight
Rachelle Abou Abdallah (Libanon) Vs. Daniela Kortmann (Tyskland)
Vinnare: Daniela Kortmann (Tyskland) submission (Triangle choke) i rond 1

Guld: Daniela Kortmann (Tyskland)
Silver: Rachelle Abou Abdallah (Libanon)

Mens Featherweight
Joel Moya (Sverige) Vs. Jari Illikainen (Finland)
Vinnare: Jari Illikainen (Finland) submission (Triangle choke) i rond 1

Guld: Jari Illikainen (Finland)
Silver: Joel Moya (Sverige)
Brons: Jordan Chester (UK) & Salvatore Liga (Belgien)

Mens Lightweight
Jose Mariscal (USA) Vs. Jimmie Jensen (Sweden)
Vinnare: Jose Mariscal (USA) submisison (Armbar) i rond 1

Guld: Jose Mariscal (USA)
Silver: Jimmie Jensen (Sweden)
Brons: Charlie Day (UK) & Guillaume Bletio (Frankrike)

Womens Flyweight
Amanda Ribas (Brasilien) Vs. Gabriella Ringblom (Sverige)
Vinnare: Amanda Ribas (Brasilien) domslut (3-0)

Guld: Amanda Ribas (Brasilien)
Silver: Gabriella Ringblom (Sverige)
Brons: Micol Di Segni (Italien)

Mens Welterweight
Aleksi Nurminen (Finland) Vs. Josh Stacey McManus (UK)
Vinnare: Aleksi Nurminen (Finland) submission (Guilotine) rond 1

Guld: Aleksi Nurminen (Finland)
Silver: Josh Stacey McManus (UK)
Brons: Joachim Tollefsen (Norge) & Zach Fears (USA)

– paus för UFC Edgar Vs Penn och TUF 19 invägningarna –

Mens Middle weight
Gard Olve Sagen (Norge) Vs. Mikkel Kasper (Danmark)
Vinnare: Mikkel Kasper (Danmark) submission (triangle choke) rond 1

Guld: Mikkel Kasper (Danmark)
Silver: Gard Olve Sagen (Norge)
Brons: Raymond Gray (USA) & Daniel Cassell (UK)

Womens Bantamweight
Aleksandra Milczarek (Polen) Vs. Sarah Jamilia (Danmark)
Vinnare: Sarah Jamilia (Danmark) tko (slag) rond 1

Guld: Sarah Jamilia (Danmark)
Silver: Aleksandra Milczarek (Polen)
Brons:Lucrezia Ria (Italien) & Nicole Brown (USA)

Mens Light Heavyweight
Eivind D. S. Kjønsvik (Norge) Vs. Alessio Di Chirico (Italien)
Vinnare: Alessio Di Chirico (Italien) domslut (3-0)

Guld: Alessio Di Chirico (Italien)
Silver: Eivind D. S. Kjønsvik (Norge)
Brons: Aaron Wallace (Irland) & Karol Linowski (Polen)

Mens Light Heavyweight (endast ceremoni)
Guld: Hans Lackner (Österike)
Silver: Marcin Kalata (Poland)
Brons: Riini Apo (Nya Zealand) & Alexander Pärleros (Sweden)

Mens Super heavyweight
Wessel Mosterd (Sydafrika) Vs. Nicolo Bonati (Rumänien)
Vinnare: Wessel Mosterd (Sydafrika) tko (slag) rond 2

Guld: Wessel Mosterd (Sydafrika)
silver: Nicolo Bonati (Rumänien)
Brons: Leroy Johnson (Kanada)

Womens Featherweight
Amanda Lino (Sydafrika) Vs. Jill Holmström (Sverige)
Vinnare: Amanda Lino (Sydafrika) tko (slag) rond 1

Guld: Amanda Lino (Sydafrika)
Silver: Jill Holmström (Sverige)
Brons: Andrea Whitney (USA) & Florence Berthet (Frankrike)

Fighterpodden avsnitt 59: The Ultimate Fighter-veteranen och MMA-proffset Frantz Slioa

Kommentarer