Svenskar fightas i utlandet

I helgen kommer ett flertal svenska MMA-fighters gå matcher på bortaplan. Ett gäng åker till Shooto Lahti på lördag, och ett par göteborgare går dagen efter match på holländska Glory 10.

Glory 10

På holländska eventet Glory 10 nu på söndag, syns två göteborgare som nyligen signat med det holländska teamet Golden glory – Assan Njie och Hamid Corassani ifrån GBG MMA.

Glory är hemmaarena för Golden glory, och är en blandad gala som har både boxning, muay thai, K-1 och MMA i samma ring. På söndag är det ett åter ett blandat fightcard om sammanlagt 17 matcher.

Njie tävlar i MMA-regler, -85 kg och möter Robert Jocz, en polsk judomästare som skrivit på för framtida matcher i japanska Sengoku.

Corassani fightas också i MMA, lättvikt, -70 kg, och möter även han en polsk judoka i Gregorz Tredowski.

På tävlingen kommer Alistair Overeem möta Gary Goodridge i main event, och en annan K-1-veteran i Stephan Leko kommer även att medverka.

Eventsite (engelska): http://www.ultimateglory.com/

Shooto Lahti

Fem svenskar tävlar på lördag i Shooto Lahti, Finland. Galan har matcher i både C- och B-klass, och flera gästande fighters ifrån runt om i Europa. De välkända finska bröderna Lähdesmäki syns på main card, dock inte mot svensk motstånd denna gång.

C-klass, 2×3 minuter:

-76kg Ronny Dogra, Ren yi Umeå vs. Aki Okkola, Shooto Lahti
-70kg Losciale Emilio, Stockholm Shoot vs. Jimmy Immonen, Shooto Lahti
-95kg Karan Mikael, Stockholm Shoot vs. Timo Karttunen MMA Joensuu

B-class, 2×5 minuter:

-65kg Rejan Rashid, GBG MMA vs. Christian Rummukainen, Shooto Lahti
-76kg Johan Fransson Renyi Umeå vs. Jyri Paasonen MMA Joensuu
-83kg Martin Lavin, Fightzone vs. Pekka Rantala Riihimäen Heracles

Eventsite (finska): http://www.shootolahti.net

Följ oss på Instagram

Kommentarer