Nyhet

Resultat wushu-SM

Nedan följer resultatlistor från Sanshou SM och Sanshou Cup som gick i Västerås i helgen.

SM Herrar

-65 kg

Guld Jonny Touma, Combat Academy Täby

Silver Alishir Mela Rashid, Södermalms Shaolin

Brons Ali Qawir, TIA Vetlanda

-70 kg

Guld Simon Sköld, Södermalms Shaolin

Silver George Mucea, Borås Wushu Shaolin

Brons

-80 kg

Guld Oliver Enkamp, Allstar

Silver Jacob Wojcik, Södermalms Shaolin

Brons Jonathan Svensson, Pancrase gym

Brons Sune Wennberg, Eskilstuna Wing Chun

-85 kg

Guld Jim Åberg, Westerås Tai Nui

Silver Besim Sejdiu, Westerås Tai Nui

+90 kg

Guld Karl Albrektsson, Pancrase Gym

Silver Matti Mäkelä, Pancrase Gym

Brons Robin Larsson, Eskilstuna Wing Chun

Brons Jonny Wallermo, Olympia Kampsport

Sanshou Cup

Herrar junior

-60 kg

Guld Gean Karlo Garcia, Södermalms Shaolin

Silver John Ortiz, Shaolin Wushu Si Guan

-65 kg

Guld Ronas Irmak, Westerås Tai Nui

Silver Lucas Bokelius, Sanshin Kan Södermalms KK

Damer junior

-60 kg

Guld Elin Öberg, Combat Academy Täby

Silver Felicia Dyberg, Stockholm Wushu Institut

Brons: Marichal Salame, Amar Free Style

Herrar

-65 kg

Guld Sebastian Essgärde Wass, TIA Borås

Silver Esmatyar Satari, TIA Vetlanda

Brons Ruben Daric Nilsson, Amar Free Style

-70 kg

Guld Benji Berhe, Södermalms Shaolin

Silver Elvir Dzeko, Borås Wushu Shaolin

Brons David Harg, Södermalms Shaolin

Brons Niklas Gustavsson, Shaolin Wushu Si Guan

-75 kg

Guld Teo Dzeko, Borås Wushu Shaolin

Silver Robin Frahm, Linköpings Budoklubb

Brons Sebastian Eriksson, IF Stockholm Kampsport

Brons Marcus Dahlberg, TIA Vetlanda

-80 kg

Guld Björn Lundgren, Combat Academy Täby

Silver Carl Axemo, , IF Stockholm Kampsport

Brons Kristoffer Dahlberg, TIA Vetlanda

Brons Peter Widriksson, Tai Chi Halmstad

-85 kg

Guld Daniel Sheibani, Södermalms Shaolin

Silver Fredrik Lindholm, Eskilstuna Wing Chun

Brons Daniel Lövqvist, TIA Borås

Brons Alexander Johansson, Berserk MMA

-90 kg

Guld Ardelan Sheikhzadeh, TIA Borås

Silver Thomas Kuhn TIA Borås

+90 kg

Guld Stefan Grönqvist, Olympia Kampsport

Silver Zeljko Pranjic, Pancrase gym

Brons Tommy Hallander, Tai Chi Halmstad

Damer

-56 kg

Guld Dalia Ali, Olympia Kampsort

Silver Katarina Gunnhammar, Södermalms Shaolin

Brons Filippa Ikoona, Pancrase gym

Fighterpodden Nedslag 29 januari 2021 – McGregors förlust, smuggling och boxning

Kommentarer