Nyhet

Resultat från SFG Battle 2

I lördags avgjordes matcher i shootfighting och i amatör-MMA på SFG Battle 2 i Gävle. Nedan följer resultaten.

SML14 – SFG Battle 2

Ringblom Gabriella
Haga Kampsportsförening
Sweden
Amatör MMA
-61 kg
Engelke Lisa
Kampsportscentret Linköping
Sweden
Winner: Engelke Lisa by walk over (motståndare sjuk, ingen ersättare funnen)


Jensen Jimmie
Fight Zone Stockholm
Sweden
Amatör MMA
-72 kg
Flores Fernando
RenYi FightCamp
Sweden
Winner: Flores Fernando by judges decision (3-0)
Time: 5:00 R2


Gür André
Sundsvalls Budoklubb
Sweden
Amatör MMA
-77 kg
Westlund Adam
Söders Fight Gym
Sweden
Winner: Westlund Adam by submission (triangle)
Time: 1:50 R2


Karlström Biller Oskar
MMA Eskilstuna
Sweden
Amatör MMA
-78 kg
Ekeström Simon
Sundsvalls Budoklubb
Sweden
Winner: Karlström Biller Oskar by submission (armbar)
Time: 1:10 R1

SSL14 – SFG Battle 2

Touma Jonny
Combat Academy IF Täby
Shootfighting
-63 kg
Hamzah Roukan Mohammed
Celsius MMA
Winner: Touma Jonny by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Salih Hoger
Fightzone Stockholm
Shootfighting
-63 kg
Sjöbro Peter
Snow MMA
Winner: Salih Hoger by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Nilsson Johan
Hilti Stockholm
Shootfighting
-65,8 kg
Lindqvist Martin
Nordic Fighters
Winner: Nilsson Johan by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Wettervik Kristoffer
Hilti Fightcenter Uppsala
Shootfighting
-63 kg
Isomäki-Krondahl Magnus
Sandviken Budo & Kampsportsklubb
Winner: Wettervik Kristoffer by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Michahil Antonio
Combat Academy IF Täby
Shootfighting
-68 kg
Malekpour Amir
Hilti Stockholm
Winner: Michahil Antonio by submission (giljotin)
Time: 3:30


Andersson Johan
Västerås KampsportCenter
Shootfighting
-70,3 kg
Borninger Oscar
Combat Academy IF Täby
Winner: Andersson Johan by submission (giljotin)
Time: 0:30


Olander Alexander
Sandviken Budo & Kampsportsklubb
Shootfighting
-75 kg
Isomäki Robin
Snow MMA
Winner: Isomäki Robin by submission (armbar)
Time: 2:00


Westberg Simon
Sundsvalls Budoklubb
Shootfighting
-75 kg
Haynes Alexander
Combat Academy IF Täby
Winner: Haynes Alexander by RSC (corner stoppage)
Time: 4:00


Milakovic Dragan
AVAM Malmö
Shootfighting
-76 kg
Bawaqneh Mahdi
Perrys Gym
Winner: Milakovic Dragan by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Josefsson Jesper
Hilti Fightcenter Åland
Finland
Shootfighting
-76 kg
Bohlin Tobias
Sandviken Budo & Kampsportsklubb
Winner: Josefsson Jesper by submission (armbar)
Time: 2:15


Khayatbashi Soheil
Nordic Fighters
Shootfighting
-77 kg
Larsson Martin
Kampsportscentret Linköping
Winner: Larsson Martin by submission (kimura)
Time: 3:30


Rokka Andreas
Sandviken Budo & Kampsportsklubb
Shootfighting
-80 kg
Lundberg Robert
Snow MMA
Winner: Rokka Andreas by submission (armtriangel)
Time: 3:50


Kostet Tobias
Snow MMA
Shootfighting
-77 kg
Isik Taylan
Västerås KampsportCenter
Winner: Isik Taylan by submission (rear naked choke)
Time: 2:10


Inostroza Manuel
Haga Kampsportsförening
Shootfighting
-80 kg
Allard Tobias
Pancrase Gym
Winner: Inostroza Manuel by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Rådahl Jonas
Pancrase Gym
Shootfighting
-82 kg
Ayoub Ilian
Kampsportscentret Linköping
Winner: Ayoub Ilian by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Johnson Alexsander
Berserk MMA Stockholm
Shootfighting
-82 kg
Razdar Zanko
Hilti Fightcenter Uppsala
Winner: Razdar Zanko by walk over (moståndare saknade tävlingskort)


Sidorski Kornel
Hilti Stockholm
Shootfighting
-83 kg
Alanärä Tobias
Sandviken Budo & Kampsportsklubb
Winner: Alanärä Tobias by judges decision (2-1)
Time: 5:00


Akman Rostam
Fight Zone Stockholm
Shootfighting
-86 kg
Björk Johan
Hilti Fightcenter Uppsala
Winner: Akman Rostam by submission (side choke)
Time: 3:20


Johansson Martin
Celsius MMA
Shootfighting
-88 kg
Cosyns Timmy
Perrys Gym
Winner: Cosyns Timmy by submission (armbar)
Time: 1:30


Georgsson Dennis
Haga Kampsportsförening
Shootfighting
-93 kg
Bergström Christoffer
RenYi FightCamp
Winner: Bergström Christoffer by RSC (skada)
Time: 2:50
Fighterpodden Nedslag 29 januari 2021 – McGregors förlust, smuggling och boxning

Kommentarer