Nyhet

Rankinglistan uppdaterad efter The Zone Challenge 2

Rankinglistan i shootfighting och amatör-MMA är uppdaterad efter The Zone Challenge 2. De två i varje klass som har flest poäng får gå titelmatch om att bli svensk mästare i respektive viktklass. De som är rankade som nummer tre och fyra får gå bronsmatch.

Ranking i Shootfighting

DAMER
-65,8 kg
1. Farrokhnia Nina Coloseum Skövde 1232
2. Engelke Lisa Kampsportscentret Linköping 1210
3. Eriksson Nadja Mjölby Fight Gym 1133

-70,3 kg
1. Andersson Karin GBGMMA 1269
2. Johansson Susanne Gladius MMA 1261
3. Pihl Lisa Gladius MMA 1210
3. Vilhelmsson Novie Pancrase Gym 1210
4. Rebane Helene Stockholm Shoot 1133

HERRAR
1. Rafigh Edris Hilti Uppsala 2381
2. Vidovic Renato Gladius MMA 1932
3. Rademaker William Hilti Stockholm 1755
4. Tesell Erik Liljeholmens BJJ 1676
5. Rahmipour Amin Gladius MMA 1533
6. Rydén Dennis Coloseum Skövde 1499
7. Mohammed Bawan Gladius MMA 1440
8. Hult David Linköping Budoklubb 1261
9. Georgis Rodi Forca Fighting 1232
10. Johansson Alexander Kaisho MMA 1210
11. Braga Ramos Augusto Conde BJJ & MMA 1133
11. Chaves Ricardo Växjö Titans 1133
11. Chienh Joakim Su Mjölby Fight Gym 1133
11. Löwemo Markus Linköping Budoklubb 1133
11. Nikkilä Tung Escalate MMA 1133
11. Nilsson Viktor Frontier MMA 1133
11. Nyman Kim Gladius MMA 1133
11. Olsson Lars Nordic Fighters 1133

-65,8 kg
1. Incir Amed GBGMMA 2343
2. Agneby Ante Gladius MMA 2099
3. Dehn Henrik Kristianstad Kampsportcenter 1986
4. Janze Charlie RenYi FightCamp 1473
5. Eriksson Robin Söders Fight Gym 1466
6. Plantin Emil Västerås KampsportCenter 1369
7. Johansson Linus Växjö Titans 1333
8. Ek Mathias Frölunda Kampsport Center 1269
8. Schälander Daniel Haga Kampsportsförening 1269
9. Souza Monteiro Hilton Jr Escalate MMA 1261
9. Åhlander Sebastian Frölunda Kampsport Center 1261
10. Dahlin Anders GBGMMA 1246
11. Bengtsson Timmi Fenix Martial Arts 1232
12. Möller Wilhelm Båstad Kampsportscenter 1226
13. Habul Damir Locxter MMA 1210
14. El Khalil Mohammed Gladius MMA 1133
14. Takkunen Jonathan Kristianstad Kampsportcenter 1133

-70,3 kg
1. Kullander Rickard Gladius MMA 1970
2. Afrasiabi Aria Gladius MMA 1835
3. Berg David Forca Fighting 1651
3. Mehmedagic Nermin Gladius MMA 1651
4. Ajvazi Gramoz Fenix Martial Arts 1621
5. Gür André Sundsvalls Budoklubb 1575
6. Bonde Jens Kaisho MMA 1528
7. Blomqvist Mickelsson Tony Pancrase Gym 1502
8. Hoel Carl-Johan Gladius MMA 1486
9. Larson Viktor Conde BJJ & MMA 1461
10. Ahlbäck Linus Gladius MMA 1417
10. Jonsson Linus Linköping Budoklubb 1416
10. Wiseman Kevin Kaisho MMA 1416
11. Kardell Elias Mjölby Fight Gym 1384
12. Siwaton Adrian Fenix Martial Arts 1369
13. Ryrland Peter Snow MMA 1349
14. 14. Diep Isaak Fit4Fight Gym 1345
15. Flores Fernando RenYi FightCamp 1333
16. Björn Patric Gladius MMA 1261
16. Teran Ricardo GBGMMA 1261
17. Jungell David Escalate MMA 1210
17. Karlsson Robert Halmstad MMA 1210
17. Okuku Bonifance Hilti Stockholm 1210
17. Shala Ramadan Coloseum Skövde 1210
17. Wievegg Robert Dynamix Köping 1210
18. Ayih Opuko Liljeholmens BJJ 1133
18. Dowlatyar Roomiani Arash Hilti Uppsala 1133
18. Dzeko Elvir Fightgym Borås 1133
18. Hedayati Alan Pancrase Gym 1133
18. Maziad Wael Gladius MMA 1133
18. Nino Lindo Marcus Haga Kampsportsförening 1133
18. Ohlsson Simon Gladius MMA 1133
18. Olofsson Sebastian Båstad Kampsportscenter 1133
18. Rosenholm Linus Pancrase Gym 1133
18. Sadegh Mahdi Fightzone Stockholm 1133
18. Toresson Magnus Coloseum Skövde 1133
18. Åslund Adam Gladius MMA 1133

-77,1 kg
1. Rahbi Heyhtam Gladius MMA 2175
2. Bergendahl Kevin Pancrase Gym 1988
3. Allard Tobias Pancrase Gym 1730
4. Markovic Predrag Haga Kampsportsförening 1702
5. Andersson Johan Västerås KampsportsCenter 1662
6. Karlsson Axel Gladius MMA 1651
7. Popal Arman Forca Fighting 1626
8. Larsen Emil Pancrase Gym 1537
9. Gancer Andreas Pancrase Gym 1479
10. Peryshch Stanislau Norrköping Kampsport 1440
11. Karlström Biller Oskar MMA Eskilstuna 1421
12. Ahlsson Jonas Gladius MMA 1416
13. Rocking Axel Pancrase Gym 1409
14. Zetterlund Karl-Johan Sundsvalls Budoklubb 1384
15. Dyall Wallin Dexter Gladius MMA 1379
16. Dyrestam Rasmus Kaisho MMA 1369
17. Olsson Tim Pancrase Gym 1345
18. Isik Taylan Västerås KampsportsCenter 1333
19. Halvorsen Martin Forca Fighting 1283
20. Warsan Yahia Malmö Muay Thai 1269
21. Franzén Thomas Storm MMA 1261
21. Kling Patrik Celsius MMA 1261
21. Lejweman Nelson Gladius MMA 1261
21. Sandin Mikael Fenix Martial Arts 1261
22. Lundström Robin Kampsportscentret Linköping 1246
22. Wallin Daniel Gladius MMA 1246
23. Andersson Jonas Dynamix Köping 1232
23. Djidija Leonardo KFUM Fightzone 1232
23. Villar Alexi GBGMMA 1232
24. Al-Jaberi Karar Kaisho MMA 1210
24. Eriksson Erik Mjölby Fight Gym 1210
24. Johansson Martin Norrköping Kampsport 1210
24. Khayatbashi Soheil Nordic Fighters 1210
24. Lipic Robin Halmstad MMA 1210
24. Movlonov Dimurod Forca Fighting 1210
24. Ojala Joni Västerås KampsportsCenter 1210
24. Sanei Muhammad Ali AVAM Malmö 1210
25. Akbari Ariann Haga Kampsportsförening 1133
25. Aritonovic Ilija Hilti Stockholm 1133
25. Bendroth Jesper Frontier MMA 1133
25. Björklund Johan RenYi FightCamp 1133
25. Blomberg Tommy Norrköping Kampsport 1133
25. Duran Manuel GBGMMA 1133
25. Gergi Simon Celsius MMA 1133
25. Hansson Douglas Haga Kampsportsförening 1133
25. Homjakovs Dmitrijs Pancrase Gym 1133
25. Hägg Joakim Fit4Fight Gym 1133
25. Larsson Martin Kampsportscentret Linköping 1133
25. Lindblad Mattias Kaisho MMA 1133
25. Mandjala Rudy Haga Kampsportsförening 1133
25. Mujcin Avdo Frontier MMA 1133
25. Nakic Anton Kaisho MMA 1133
25. Nellbro Peter Gladius MMA 1133
25. Nilsson Joel Fightgym Borås 1133
25. Olander Alexander Dynamix Köping 1133
25. Persson Erik Frontier MMA 1133
25. Silva Acua Chris GBGMMA 1133
25. Tallmar Simon Kristianstand Kampsport 1133
25. Westberg Simon Sundsvalls Budoklubb 1133
25. Viktorsson Anders Storm MMA 1133

-83,9 kg
1. Hurtig Daniel Gladius MMA 1695
2. Nilsson Alexander Kampsportscentret Linköping 1694
3. Påhlman Nils Malmö Muay Thai 1687
4. Ukiqi Vedat Coloseum Skövde 1575
5. Olsson Eddie Frontier MMA 1573
6. Boudabous Zakarias Nordic Fighters 1505
7. Hoppe Carl Kaisho MMA 1499
8. Roos Robin Hilti Stockholm 1491
9. Nordin Richard Team Gringo 1476
10. Dossou Jonatan Gladius MMA 1473
10. Inostroza Manuel Haga Kampsportsförening 1473
11. Fernea Vlad Gladius MMA 1384
11. Lundgren David Raden Kampsportscentret Linköping 1348
12. Razdar Zanko Hilti Uppsala 1232
12. Samuelsson Viktor Linköping Budoklubb 1232
12. Sjölund Gustav Team Gringo 1232
12. Edlund Anton Bagher Haga Kampsportsförening 1210
12. Hedar Adrian Stockholm Shoot 1210
12. Heidenberg Johan RenYi FightCamp 1210
12. Isik Mattias GBGMMA 1210
12. Jäderlund Rickard Storm MMA 1210
12. Samuelsson Viktor Escalate MMA 1210
12. Selby Fernando Halmstad MMA 1210
12. Yu Fu-Ming Fenix Martial Arts 1210
13. Björk Robin Växjö Titans 1133
13. Ekeström Simon Sundsvalls Budoklubb 1133
13. Karlsson Daniel Gladius MMA 1133
13. Karlsson Henrik Escalate MMA 1133
13. Lundberg Robert Snow MMA 1133
13. Nordell Emil Sundsvalls Budoklubb 1133
13. Petursson Peter Malmö Muay Thai 1133
13. Rama Arber Spartacus MMA 1133
13. Seger Tobias MMA Eskilstuna 1133
13. Ung Christoffer Gladius MMA 1133
13. Winter Petter Storm MMA 1133

-93,0 kg
1. Bäck Richard Coloseum Skövde 1702
2. Alacabek Herdem Pancrase Gym 1651
3. Månsson Fredrik Kampsportscentret Linköping 1500
4. Ek Sonny Frontier MMA 1379
5. Carlman Karim Liljeholmens BJJ 1373
6. Johansson Daniel Coloseum Skövde 1369
7. Enontekiö Robin Masaken Falkenberg 1333
8. El Idrissi Hamza Haga Kampsportsförening 1269
9. Day Laurence Haga Kampsportsförening 1261
10. Kagg Christian Storm MMA 1261
11. Hedlund Johan Fenix Martial Arts 1232
12. Norberg Niklas Conde BJJ & MMA 1232
13. Bergström Christoffer RenYi FightCamp 1210
13. Georgsson Dennis Haga Kampsportsförening 1210
13. Lipic Denni Halmstad MMA 1210
14. Akman Rostam Fightzone Stockholm 1133
14. Atrakchi Mustafa RenYi FightCamp 1133
14. Dahlén Herman Hilti Fightcenter Uppsala 1133
14. Fjällström Tim Växjö Titans 1133
14. Gashi Besnik Halmstad MMA 1133
14. Linderot Leif Kristianstad Kampsportcenter 1133
14. Stjernfelt George Fenix Martial Arts 1133

-120,2 kg
1. Pärlros Alexander Haga Kampsportsförening 1648
2. Albrektsson Karl Pancrase Gym 1210
3. Kostic Leo Malmö Boxing Academy 1210
4. Gabriel Christian Telge MMA 1133
5. Morsing Tobias GBGMMA 1133
5. Pettersson Mikael Sundsvalls Budoklubb 1133

-57 kg +120,2
Ännu inga tävlande

Rankinglista amatör-MMA

DAMER
Ännu inga tävlande

HERRAR
-65,8 kg
1. Herrera Romero Sebastian GBGMMA 1466
2. Le Binh Son Gladius MMA 1461
3. Nolhage Rasmus Frontier MMA 1416
4. Ekholm Robert Liljeholmens BJJ 1384
5. Sabah Martin Pancrase Gym 1246
6. Warsan Aram KFUM FightZone 1133

-70,3 kg
1. Flores Fernando RenYi FightCamp 1537
2. Jensen Jimmie Fight Zone Tyresö 1492
3. Ahlbäck Linus Gladius MMA 1440
4. Mehmedagic Nermin Gladius MMA 1369
5. Tuomi Robin Gladius MMA 1345
6. Dogan Haci Firat Kampsportscentret Linköping 1331
7. Carlund Mathias Ale Kampsporthuset 1261
7. Pilbark Eric Frontier MMA 1261
8. Schnieder David GBGMMA 1246
9. Mboge Nesje Gabriel Pancrase Gym 1133
9. Tunc Michael Pancrase Gym 1133

-77,1 kg
1. Grbic Nebojsa Frontier MMA 1721
2. Freyschuss Matthias Mjölby Fight Gym 1613
3. Dyall Wallin Dexter Gladius MMA 1575
4. Kytösaho James Haga Kampsportsförening 1369
5. Afsan Amin Gladius MMA 1232
6. Homjakovs Dmitrijs Pancrase Gym 1232
7. Halvorsen Martin Forca Fighting 1166
8. Barkin Söderholm Emil Gladius MMA 1133
8. Inostroza Manuel Haga Kampsportsförening 1133
8. Losciale Emilio Haga Kampsportsförening 1133
8. Machl Martin Stockholm Shoot 1133

-83,9 kg
1. Gorgioski Daniel Gladius MMA 1416
2. Hasic Senad Primate Lounge 1269
3. Kardell Dan Mjölby Fight Gym 1261
4. Kralj Zvonimir Frölunda KC 1133

Öriga klasser
Ännu inga tävlande

Fighterpodden avsnitt 69: Karantänspodden

Kommentarer