Nyhet

Resultat The Zone Challenge 2

Under lördagen avgjordes shootfightingmatcher och amatör-MMA-matcher i Lisebergshallen. Nedan följer resultaten.

SSL13 – The Zone Challenge 2

Chavez Ricardo
Växjö Titans MMA
Shootfighting
-63 kg
Mohammed Bawan
Gladius MMA
Winner: Mohammed Bawan by RSC (slag)
Time: 3:35


Rafigh Edris
Hilti Fightcenter Uppsala
Shootfighting
-63 kg
Vidovic Renato
Gladius MMA
Winner: Rafigh Edris by submission (triangle)
Time: 0:45


Dahlin Anders
GBG MMA
Shootfighting
-66 kg
Åhlander Sebastian
Frölunda Kampsport Center
Winner: Dahlin Anders by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Johansson Linus
Växjö Titans
Shootfighting
-67 kg
El Khalil Mohammed
Gladius MMA
Winner: Johansson Linus by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Incir Amed
GBG MMA
Shootfighting
-67 kg
Agneby Ante
Gladius MMA
Winner: Incir Amed by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Dzeko Elvir
Fight Gym Borås
Shootfighting
-70 kg
Afrasiabi Aria
Gladius MMA
Winner: Afrasiabi Aria by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Flesvik Thomas
Novus Academy
Norway
Shootfighting
-71 kg
Hoel Carl-Johan
Gladius MMA
Winner: Hoel Carl-Johan by judges decision (2-1)
Time: 5:00


Ajvazi Gramoz
Fenix Martial Arts
Shootfighting
-72 kg
Kullander Rickard
Gladius MMA
Winner: Kullander Rickard by submission (armbar)
Time: 1:10


Eriksson Erik
Mjölby Fight Gym
Shootfighting
-77 kg
Nilsson Joel
Fight Gym Borås
Winner: Eriksson Erik by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Duran Manuel
GBG MMA
Shootfighting
-77 kg
Karlsson Axel
Gladius MMA
Winner: Karlsson Axel by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Allard Tobias
Pancrase Gym
Shootfighting
-79 kg
Rabhi Heytham
Gladius MMA
Winner: Allard Tobias by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Razdar Zanko
Hilti Fightcenter Uppsala
Shootfighting
-80 kg
Karlsson Daniel
Gladius MMA
Winner: Razdar Zanko by RSC (slag)
Time: 2:11


Samuelsson Viktor
Linköping Budoklubb
Shootfighting
-81 kg
Dossou Jonatan
Gladius MMA
Winner: Samuelsson Viktor by submission (armlås)
Time: 3:51


Hoppe Carl
Kaisho MMA
Shootfighting
-84
Hurtig Daniel
Gladius MMA
Winner: Hurtig Daniel by judges decision (3-0)
Time: 5:00


Lundgren David Raden
Kampsportscentret Linköping
Shootfighting
-85 kg
Fernea Vlad
Gladius MMA
Winner: Lundgren David Raden by judges decision (2-1)
Time: 5:00


Ek Sanny
Frontier MMA
Shootfighting
-95 kg
Johansson Daniel
Coloseum/Skövde
Winner: Ek Sanny by submission (rear naked choke)
Time: 3:37


Månsson Fredrik
Kampsportscentret Linköping
Shootfighting
-95 kg
Bäck Richard
Coloseum/Skövde
Winner: Månsson Fredrik by judges decision (3-0)
Time: 5:00

SML13 – The Zone Challenge 2

Ekholm Robert
Liljeholmens BJJ
Sweden
Amatör MMA
-66 kg
Nolhage Rasmus
Frontier MMA
Sweden
Winner: Nolhage Rasmus by submission (anacoda)
Time: 2:58 R2


Carlund Mathias
GBG MMA
Sweden
Amatör MMA
-70 kg
Ahlbäck Linus
Gladius MMA
Sweden
Winner: Ahlbäck Linus by judges decision (2-1)
Time: 5:00 R2


Pilbark Eric
Frontier MMA
Sweden
Amatör MMA
-71 kg
Schneider David
GBG MMA
Sweden
Winner: Schneider David by judges decision (3-0)
Time: 5:00 R2


Grbic Nebojsa
Frontier MMA
Sweden
Amatör MMA
-78 kg
Dyall Wallin Dexter
Gladius MMA
Sweden
Winner: Grbic Nebojsa by submission (armbar)
Time: 4:30 R2
Fighterpodden Nedslag 29 januari 2021 – McGregors förlust, smuggling och boxning

Kommentarer