Nyhet

Resultat Nordiska Mästerskapen

Nedan följer fullständiga resultat från Nordiska Mästerskapen i thaiboxning. Jennifer Österlin, Elias Lindbäck, Olivia Carlsson, Kok Hermansson, Robin Martinsson, Yassin Bensenouci, Simon Ogolla kan därmed titulera sig Nordiska Mästare i thaiboxning.

Bästa fighter Thomas Bossen
Bästa nation: Sverige
Fredag 23 augusti:

Match 1: Juniorer -54 kg Micheal Jensen (Sor Rachan) vs. Bilal Senhaji (Siam) Vinnnare: Bilal Senhaji (Siam)
Match 2: B-class, Damer -60 kg Elna Nilsson (Sverige) vs. Maria Lobo (Portugal) Vinnare: Elina Nilsson (Sverige)
Match 3: NM semifinal, Herrar -63,5 kg Samuel Bark (Sverige) vs. Youssef Assouik (Danmark) vinnare: Youssef Assouik (Danmark)
Match 4: Juniorer -54 kg Abokov Hussain (CMT) vs. Anton Weng Kühlmann (FightWorld) Vinnare: Anton Weng Kühlmann (FightWorld)
Match 5: NM final, Damer -67 kg Jennifer Österlin (Sverige) vs. Heidi Björklund (Finland) Vinnare: Jennifer Österlin (Sverige)
Match 6: NM semifinal, Damer -51 kg Susan Kariuki (Sverige) vs. Ida Nafstad (Norge) Vinnare: Susan Kariuki (Sverige)
Match 7: Juniorer -63,5 kg Chris Dreier (Sor Rachan) vs. Ali Cheikha (Odense Muay Thai Gym) Vinnare: Ali Cheikha (Odense Muay Thai Gym)
Match 8: NM final, Damer -57 kg Linnea Larsson (Sverige) vs. Gia Winberg (Finland) Vinnare: Gia Winberg (Finland)
Match 9: B-class, Herrar -66 kg Kittisak Noiwibon (Sverige) vs. Bruno Almeida (Portugal) Vinnare: Kittisak Noiwibon (Sverige)
Lördag 24 augusti:

Match 1: Juniorer -38 kg Lauge Pedersen (FightWorld) vs. Max Stepanow (Germany) Vinnare: Lauge Pedersen (FightWorld)
Match 2: NM-final, Damer -63,5 kg Mette Andersson (Sverige) vs. Riikka Järvenpää (Finland) Vinnare: Riikka Järvenpää (Finland)
Match 3: NM-final, Juniorer -63,5 kg Adel Kiki (Danmark) vs. Elias Lindbäck (Sverige) Vinnare: Elias Lindbäck (Sverige)
Match 4: Juniorer -57 kg Jiar Ali (FightWorld) vs. Jaroslav Lier (Germany) Vinnare: Jiar Ali (FightWorld)
Match 5: Juniorer -33 kg Romeo Clausen (CMT) vs. Hussain Al-Badri (Ringsted) Vinnare: Romeo Clausen (CMT)
Match 6: NM-final, Juniorer -60 kg Alicia Sundoo (Danmark) vs. Olivia Carlsson (Sverige) Vinnare: Olivia Carlsson (Sverige)
Match 7: NM-final, Damer -51kg Susan Kariuki (Sverige) vs. Mirka Phetsangkhat (Finland) Vinnare: Mirka Phetsangkhat (Finland)
Match 8: NM-final, Herrar -67 kg Thomas Bossen (Danmark) vs. Rasmus Sundberg (Sverige) Vinnare: Thomas Bossen (Danmark)
Match 9: NM-final, Herrar -63,5 kg Youssef Assouik (Danmark) vs. Kari Viinikainen (Finland) Vinnare: Youssef Assouik (Danmark)
Match 10: NM-final, Juniorer -60 kg Adel (Danmark) vs. Stellan Kok Hermansson (Sverige) Vinnare: Stellan Kok Hermansson (Sverige)
Match 11: NM-final Herrar -75 kg Alexander Kozmer (Danmark) vs. Robin Martinsson (Sverige) Vinnare: Robin Martinsson (Sverige)
Match 12: NM-final, Herrar -81 kg Jan Kisby (Danmark) vs. Yassin Bensenouci (Sverige) Vinnare: Yassin Bensenouci (Sverige)
Match 13: NM-final, Herrar +91 kg Steffen Jørgensen (Danmark) vs. Simon Ogolla (Sverige) Vinnare: Simon Ogolla (Sverige)
Match 14: NM-final, Herrar -60 kg Julian Sebolai Bengtsen (Danmark) vs. Mikko Blom (Finland) Vinnare: Julian Sebolai Bengtsen (Danmark)

Fighterpodden avsnitt 59: The Ultimate Fighter-veteranen och MMA-proffset Frantz Slioa

Kommentarer