Fighting for change senarelägger sin andra gala

Nu är de klart att Oskarshamn organisationen fighing for change får senarelägga sin uppkommande gala, från 27 oktober till 9 februari 2013.

Fighting for Change 2 som skulle ha ägt rum den 27 oktober 2012 i Oskarshamn, flyttas till den 9 februari 2013. Skälet till flytten är att andra galor arrangeras under samma månad och att några av de toppnamn som arrangören vill se på Fighting for Change redan skrivit kontrakt med dessa. Vi vill ge publiken en gala av absolut toppklass och då flyttar vi hellre fram galan några månader än att sänka klassen på de tävlande. Vårt varumärke ska garantera ett idrottsevenemang av högsta klass. Vi har många spännande uppslag till den kommande galan och ser fram emot en fullspäckad galakväll varvad med idrott och underhållning.

säger Mathias Lengyel projektledare för fighting for change.

Första galan fighting for change arrangerade skedde 2011, på den galan var det nästintill samma antal boxningsmatcher och MMA matcher. Dock är deras speciella grej att de ger en del av vinsten till BRIS, därav namnet fighing for change. Föreningarna och klubbar som hjälper till att organisera galan har en stark social inriktning samt jobbar aktivt med barn och ungdomar.

Till nästa gala kommer de bli cirka 4 boxningsmatcher och 6-7 MMA matcher och alla matcher kommer ske i en boxningsring. Senaste galan var de största namnet Magnus ”Jycken” Cedenblad och fighting for change satsar på att få två tre riktigt profilstarka matcher för galan.

Följ oss på Instagram

Kommentarer