Franklin har tagit hjälp av Anderson Silva

Rich Franklin har tränat med Anderson Silva i Los Angeles inför sina förberedelser mot Wanderlei Silva i UFC 99, vilket för många kan vara ett märkligt beslut att ta, eftersom Anderson slog honom i titelfighterna 2006 och 2007.

”Jag antar att det är lite av en chock för folk, men jag tycker att det är en bra idé”, säger Franklin.

Anderson Silva har en kuslig förmåga att härma andra fighters fightingstil.

”Anderson gör en fenomenal personifiering av Wanderlei, säger Franklin. Han härmar honom så bra att jag nästan trodde att jag stod framför Wanderlei för ett ögonblick.”

”Wanderlei är definitivt explosiv, och han går från 0 till 100 på millisekunder, säger Franklin. Det gör honom till en mycket farlig fighter.”

Lördagens main event är en drömfight och Franklin ska njuta varje sekund av den.

Många snackar redan om en rematch mellan Rich Franklin och Lyoto Machida, som gav Franklin hans första förlust redan 2003, men Franklin vill inte gå händelserna i förväg.

”Jag har en tuff kamp framför mig, jag har annat att oroa mig för, säger han.”

Wanderlei Silva and Rich Franklin at the UFC® 99 Press Conference:
http://www.youtube.com/watch?v=Vf4HRsBOmSw

Följ oss på Instagram

Kommentarer