Två nya matcher är släppta till Superior Challenge 3 Untamed. Det är en tungviktskamp mellan två män som är relativt nya i gamet, och två fjäderviktare med betydligt fler matcher bakom sig.
Debuterande Visar Kelmendi ifrån Forca fighting har fått sin motståndare i +110 kg. Det blir spanjoren Javier Alvarez, som själv bara har en match bakom sig. Eftersom båda två saknar en utförlig tävlingsbakgrund, är det svårt att föreställa sig matchbilden, men Kelmendi har sin bakgrund i grappling, medan Alvarez tycks vara mer av en stående fighter.
Stockholmaren Navid Yousefi kännetecknas av sin kampvilja och gameness, vilket har resulterat i många minnesvärda fighter. Hård matchning har dock satt sina spår i den före detta taekwondospelarens record, som läser 2-5-2. Nayeb Hezam från Frankrike har inte gått lätta matcher han heller. Fransmannen har ett record på 5-7-0, där det bland annat finns en förlust mot Yousefis teamkamrat Tchavdar Pavlov. Fighten mellan de två fjäderviktarna är satt till -65,8 kg.
Superior Challenge 3 ”Untamed”, hålls i Fryshuset, Stockholm 30 maj.
http://www.superiorchallenge.com/
Följ oss på Instagram
Kommentarer