Roy Jones Junior besviken

Boxaren uttalade sig om matchen mot Anderson Silva, som Dana White satt stopp för.

Roy Jones Jr., 90-talets pound for pound-kung i proffsboxning, hade sett fram emot mötet med UFC:s mellanviktsmästare Andrerson Silva. Matchen blev omtalad och skapade mycket uppmärksamhet, innan presidenten för Zuffa/UFC Dana White, lät meddela att han aldrig skulle låta den ske. I ett besviket men respektfullt uttalade för Daily news, sa Jones:

– Han (Silva) är lång, lurig och vänsterhänt. Det ger alla problem. Det hade blivit en bra fight. Som fighters är vår uppgift att fascinera och skapa historia. detta kunde varit något som människor verkligen ville se… Det är fel att inte låta honom leva ut sin dröm, och stå i samma ring som en av sina förebilder.

Jones kommenterade även varför han aldrig skulel kunna vända på situationen, och testa MMA istället.

– Om jag hade haft en brottarbakgrund hade jag kunnat tänka mig att göra det där (MMA), men jag är bortkommen på marken.

Text: Andreas Bruzelius

Följ oss på Instagram

Kommentarer