Brittish Medical Associaton vill förbjuda MMA

Brittish Medical Associaton (BMA) som representerar majoriteten av läkare och vårdpersonal i Storbritannien, har gått ut med en officiell uppmaning att förbjuda boxning och MMA.

BMA hade egentligen inget nytt att meddela i sitt besked. Organisationen har försökt få till ett förbud mot boxning ända sedan 1982, främst med etiska argument. Talesmannen Dr Vivienne Nathanson beskrev sin syn på MMA såhär:

”Ultimate Fighting är extremt brutalt och har beskrivits som mänsklig tuppfäktning. Det kan orsaka trauma på huvudet, skador på leder samt frakturer”

Uttalandet innehöll i övrigt inga nya undersökningar eller insikter i hur kroppen påverkas av MMA. Det mesta tyder på att BMA mer har tagit tillfället i akt att uttrycka sitt misstycke, lagom till att UFC 75 ska hållas i London på lördag.

Källa: Brittish Medical Associaton

Följ oss på Instagram

Kommentarer