Anledningen ska vara att hans brutna arm inte ska blivit hel ännu och då behövt dra sig ur sin kommande match på UFC 149 mot Fransmannen Cheick Kongo.
Som ersättare för Nogueira kommer Shawn Jordan. Jordan har gått en match för UFC som slutade med seger mot Oli Thompson på TKO i andra ronden. Kongo är däremot rutinerad i UFC sammanhang men i senaste matchen mot Mark Hunt slutade de med en tung förlust efter KO i första ronden på UFC 144.
I och med detta blir de totalt åttonde fightern som försvinner från cardet, en del precis som Nogueira på grund av skada, andra för att motståndare ändrats samt en efter kontrakt strul. Här är listan med fighters som skulle gå match på UFC 149 men som missar den:
Jose Aldo
Antonio Rodrigo Nogueira
Mauricio ”Shogun” Rua
Thiago Silva
Michael Bisping
Yoshihiro Akiyama
Bibiano Fernandes
Följ oss på Instagram 
Kommentarer