I helgen går nordiska mästerskapen i Taekwon-do i Oslo, Norge. Läs om vilka som ingår i truppen.
Seniorer:
Kamplandslaget – senior Klubb Ort
Marcus Tillberg GTS Göteborg
Jan Dahl Soo Shim Skellefteå
Joni Viitanen Enighet Malmö
Petter Gryding Kumgang Vänersborg
Mikael Nilsson Chong Don Falun
MayJoy Ã…gren Soo Shi Skellefteå
Angela Seropian Yong Gi Stockholm
Ida Lindahl JSK Stockholm
Lie Kylborn Po Eun Malmö
Hanna Laisfeldt Soo Shim Skellefteå
Karolin Kedzierska Po Eun Malmö
Ornina Abacioglou JSK Stockholm
Tore Larsson HKK Umeå
Leonard Soukka Yong Gi Stockholm
Fredrik Andersson Soo Shim Skellefteå
Novica Teofilovic Kim TKD Stockholm
Mikael Hansen Yong Gi Stockholm
Tobias Wilhelm LiFAK Linköping
Olof Weibring Chung Sim Umeå
Hanna Zajc Po Eun Malmö
Cecilia Magnusson JSK Stockholm
Sara Wikström JSK Stockholm
Carolin Persson Po Eun Malmö
Jasmina Kurdija Yong Gi Stockholm
Rakel Wilsson JSK Stockholm
Landslaget i teknik
Senior
Sussanna Pierrou STA Stockholm
Therese Egermark Lidköping Sport TKD Lidköping
Maja Hadzimusic Bouddha Hässleholm
Jessica Pettersson STA Stockholm
Sara Lander STA Stockholm
Dee-Ann Stolpe Samurang Filipstad
Mira Lumbye Samurang Filipstad
Mikael Straubhaar Örebro Örebro
Daniel Resare Samurang Karlstad
Max Krüll STA Stockholm
Robert Nilsson Mood Duk Kwan Nyköping
Oskar Eklund Haga TKD Göteborg
David Jansson Haga TKD Göteborg
Daniel Hagström STA Stockholm
Peter Nordin Samurang Filipstad
Pelle Eklund Kumgang Vänersborg
Peter Malmberg Samurang Karlstad
Ji-Pyo Lim STA Stockholm
Ulrik Nilsson Samurang Karlstad
Juniorer
Kamplandslaget – junior Klubb Ort
Alexander Dun Riem Dala TKD Falun
Daniel Denaj Yong Gi Norrköping
Tony Milevoj Toigye Malmö
Petra Ögren Toigye Malmö
Marie-Lor Sundman Båstad TKD Båstad
Mustafa Jukovic Tian Dao Trelleborg
Alexander Papadopoulos Östermalm Stockholm
Mohammed Qatanani Märsta Märsta
Saleh Mbamba Tian Dao Trelleborg
Tommy Tram Kim TKD Stockholm
Amina Eriksson Tian Dao Trelleborg
Solmaz Darabi Tian Dao Trelleborg
Elin Johansson Soo Shim Skellefteå
Victoria Lejerstedt Kumgang Vänersborg
Veronica Peralta Yong Gi Norrköping
Hanna Kivi-Sundqvist Kumgang Vänersborg
Kewan Ali Östermalm Stockholm/bor i Västerås
Imad Doudar Tian Dao Trelleborg
Jesper Jensen Toigye Malmö
André Jadeland Enighet Malmö
Ralph Romero Toigye Malmö
Ashraf Qatanani Märsta Märsta
Fredrik Karlsson Dala Falun
Suleiman El-Zoubi Tian Dao Trelleborg
Juniorlandslaget i teknik.
Namn Klubb Ort
Junior
Natalie Jonestad Samurang Filipstad
Kine Martinsen West TKD Charlottenberg
Adi Hadzimusic Bouddha Hässleholm
Philip Botström Samurang Filipstad
Kommentarer