Guldchanser för Sverige i jujtsu-EM

Till helgen går junior-EM av stapeln i Wien i ju-jutsu. Fem starka fighters som alla har möjlighet att nå guld åker från Sverige. Alla fem kommer från Stockholmsklubbar. Fyra killar och en tjej gör upp om medaljerna på lördag och söndag.

Först ut är Sollentunabon Alexander Ferm som tävlar i U21 – 69 kg. Han vann SM på hemmaplan tidigare i år och har haft en stark utveckling under våren. Alexander tävlar för Sollentunaklubben SKIFT.

Under söndagen tävlar övriga fighters, som alla är från Nacka Dojo. Sara Widgren, junior-världsmästarinna från 2009 i viktklassen -55kg, tävlar denna gång i -62 kg. I november tog hon guld i U21-klassen och vill nu följa upp det med ett guld i en tyngre viktklass. Hon har inte tidigare tävlat internationellt i klassen, men gjort mycket bra ifrån sig på hemmaplan där även hon vann SM.

Sin lillebror kommer hon så svårt å följa eftersom Fredrik Widgren även han tävlar under söndagen. Fredrik tävlar i U18 -73kg och gjorde en mycket stark insats på J-VM i höstas där han dock slutade precis utanför pallen. Övriga två från Nacka Dojo är Anton Villberg och Joakim Wallberg som båda tävlar i U21 -77kg. Anton vann brons på junior-VM och har utvecklats mycket i sin slag- och sparkdel. Joakim Wallberg deltog på förra årets mästerskap men då i uppvisningsformen duo. I år blir första mästerskapet i fighting.

Mästerskapet kommer att kunna följas med liverapportering på Svenska Ju-jutsufederationens hemsida www.jujutsu.se med bilder och matchreferat.

Följ oss på Instagram

Kommentarer