Nyhet

Uppdaterad ranking

Rankingen i shootfighting och amatör-MMA är uppdaterat.

Det är fem tävlingar kvar innan SM, de två i varje klass som har flest poäng får gå titelmatch om att bli svensk mästare i respektive viktklass.

DAMER
-65,8 kg
1. Farrokhnia Nina Coloseum Skövde 1232
2. Engelke Lisa Kampsportscentret Linköping 1210
3. Eriksson Nadja Mjölby Fight Gym 1133

-70,3 kg
1. Andersson Karin GBGMMA 1269
2. Johansson Susanne Gladius MMA 1261
3. Vilhelmsson Novie Pancrase Gym 1210

HERRAR
-61,2 kg
1. Rademaker William Hilti Stockholm 1755
2. Tesell Erik Liljeholmens BJJ 1676
3. Vidovic Renato Gladius MMA 1573
4. Rahmipour Amin Gladius MMA 1533
5. Rydén Dennis Coloseum Skövde 1499
6. Rafigh Edris Hilti Uppsala 1440
7. Janze Charlie RenYi FightCamp 1345
8. Georgis Rodi Forca Fighting 1232
9. Johansson Alexander Kaisho MMA 1210
10. Braga Ramos Augusto Conde BJJ & MMA 1133
10. Chienh Joakim Su Mjölby Fight Gym 1133
10. Hult David Escalate MMA 1133
10. Nikkilä Tung Escalate MMA 1133
10. Nilsson Viktor Frontier MMA 1133
10. Nyman Kim Gladius MMA 1133
10. Olsson Lars Nordic Fighters 1133

-65,8 kg
1. Incir Amed Gladius MMA 1960
2. Dehn Henrik Kristianstad Kampsportcenter 1825
3. Agneby Ante Gladius MMA 1751
4. Eriksson Robin Söders Fight Gym 1466
5. Plantin Emil Västerås KampsportCenter 1369
6. Schälander Daniel Haga Kampsportsförening 1269
7. Souza Monteiro Hilton Jr Escalate MMA 1261
8. Bengtsson Timmi Fenix Martial Arts 1232
9. Möller Wilhelm Båstad Kampsportscenter 1226
10. Ek Mathias Frölunda Kampsport Center 1210
11. Habul Damir Locxter MMA 1133
11. Johansson Linus Växjö Titans 1133
11. Takkunen Jonathan Kristianstad Kampsportcenter 1133
11. Åhlander Sebastian Frölunda Kampsport Center 1133

-70,3 kg
1. Berg David Forca Fighting 1651
2. Mehmedagic Nermin Gladius MMA 1651
3. Gür André Sundsvalls Budoklubb 1575
4. Bonde Jens Kaisho MMA 1528
5. Ajvazi Gramoz Fenix Martial Arts 1499
6. Andersson Johan Västerås KampsportsCenter 1461
6. Larson Viktor Conde BJJ & MMA 1461
7. Ahlbäck Linus Gladius MMA 1417
8. Wiseman Kevin Kaisho MMA 1416
9. Afrasiabi Aria Gladius MMA 1392
10. Kardell Elias Mjölby Fight Gym 1384
11. Siwaton Adrian Fenix Martial Arts 1369
12. Ryrland Peter Snow MMA 1349
13. Diep Isaak Fit4Fight Gym 1345
14. Flores Fernando RenYi FightCamp 1333
15. Björn Patric Gladius MMA 1261
15. Hoel Carl-Johan Gladius MMA 1261
15. Teran Ricardo GBGMMA 1261
16. Jonsson Linus Escalate MMA 1210
16. Jungell David Escalate MMA 1210
16. Karlsson Robert Halmstad MMA 1210
16. Shala Ramadan Coloseum Skövde 1210
16. Wievegg Robert Dynamix Köping 1210
17. Ayih Opuko Liljeholmens BJJ 1133
17. Dowlatyar Roomiani Arash Hilti Uppsala 1133
17. Hedayati Alan Pancrase Gym 1133
17. Nino Lindo Marcus Haga Kampsportsförening 1133
17. Ohlsson Simon Gladius MMA 1133
17. Olofsson Sebastian Båstad Kampsportscenter 1133
17. Toresson Magnus Coloseum Skövde 1133
17. Åslund Adam Gladius MMA 1133

-77,1 kg
1. Bergendahl Kevin Pancrase Gym 1782
2. Markovic Predrag Haga Kampsportsförening 1702
3. Larsen Emil Pancrase Gym 1537
4. Karlsson Axel Gladius MMA 1440
5. Ahlsson Jonas Gladius MMA 1416
5. Kullander Rickard Gladius MMA 1416
5. Popal Arman Forca Fighting 1416
6. Zetterlund Karl-Johan Sundsvalls Budoklubb 1384
7. Dyall Wallin Dexter Gladius MMA 1379
8. Dyrestam Rasmus Kaisho MMA 1369
9. Blomqvist Mickelsson Tony Pancrase Gym 1355
10. Inostroza Manuel Haga Kampsportsförening 1345
11. Halvorsen Martin Forca Fighting 1283
12. Rocking Axel Pancrase Gym 1269
12. Warsan Yahia Malmö Muay Thai 1269
13. Franzén Thomas Storm MMA 1261
13. Lejweman Nelson Gladius MMA 1261
13. Sandin Mikael Fenix Martial Arts 1261
14. Wallin Daniel Gladius MMA 1246
15. Andersson Jonas Dynamix Köping 1232
15. Djidija Leonardo KFUM Fightzone 1232
15. Villar Alexi GBGMMA 1232
16. Al-Jaberi Karar Kaisho MMA 1210
16. Gancer Andreas Pancrase Gym 1210
16. Johansson Martin Norrköping Kampsport 1210
16. Khayatbashi Soheil Nordic Fighters 1210
16. Lipic Robin Halmstad MMA 1210
16. Movlonov Dimurod Forca Fighting 1210
16. Olsson Tim Karlshamns Fightcenter 1210
17. Akbari Ariann Haga Kampsportsförening 1133
17. Aritonovic Ilija Hilti Stockholm 1133
17. Bendroth Jesper Frontier MMA 1133
17. Björklund Johan RenYi FightCamp 1133
17. Blomberg Tommy Norrköping Kampsport 1133
17. Gergi Simon Celsius MMA 1133
17. Hägg Joakim Fit4Fight Gym 1133
17. Kling Patrik Celsius MMA 1133
17. Lindblad Mattias Kaisho MMA 1133
17. Mandjala Rudy Haga Kampsportsförening 1133
17. Nakic Anton Kaisho MMA 1133
17. Nellbro Peter Gladius MMA 1133
17. Olander Alexander Dynamix Köping 1133
17. Silva Acua Chris GBGMMA 1133
17. Westberg Simon Sundsvalls Budoklubb 1133
17. Viktorsson Anders Storm MMA 1133

-83,9 kg
1. Rahbi Heyhtam Gladius MMA 1960
2. Påhlman Nils Malmö Muay Thai 1687
3. Ukiqi Vedat Coloseum Skövde 1575
4. Roos Robin Hilti Stockholm 1491
5. Nordin Richard Team Gringo 1476
6. Hoppe Carl Kaisho MMA 1369
7. Olsson Eddie Frontier MMA 1355
8. Dossou Jonatan Gladius MMA 1345
9. Boudabous Zakarias Nordic Fighters 1232
9. Peryshch Stanislau Norrköping Kampsport 1232
9. Sjölund Gustav Team Gringo 1232
10. Hedar Adrian Stockholm Shoot 1210
10. Heidenberg Johan RenYi FightCamp 1210
10. Isik Mattias GBGMMA 1210
10. Jäderlund Rickard Storm MMA 1210
10. Samuelsson Viktor Escalate MMA 1210
10. Selby Fernando Halmstad MMA 1210
10. Yu Fu-Ming Fenix Martial Arts 1210
11. Björk Robin Växjö Titans 1133
11. Ekeström Simon Sundsvalls Budoklubb 1133
11. Isik Taylan Västerås KampsportsCenter 1133
11. Karlsson Henrik Escalate MMA 1133
11. Lundberg Robert Snow MMA 1133
11. Nordell Emil Sundsvalls Budoklubb 1133
11. Petursson Peter Malmö Muay Thai 1133
11. Rama Arber Spartacus MMA 1133
11. Ung Christoffer Gladius MMA 1133
11. Winter Petter Storm MMA 1133

-93,0 kg
1. Carlman Karim Liljeholmens BJJ 1373
2. Enontekiö Robin Masaken Falkenberg 1333
3. El Idrissi Hamza Haga Kampsportsförening 1269
4. Fernea Vlad Gladius MMA 1261
4. Hurtig Daniel Gladius MMA 1261
4. Kagg Christian Storm MMA 1261
5. Hedlund Johan Fenix Martial Arts 1232
5. Norberg Niklas Conde BJJ & MMA 1232
6. Bergström Christoffer RenYi FightCamp 1210
6. Lipic Denni Halmstad MMA 1210
7. Akman Rostam Fightzone Stockholm 1133
7. Atrakchi Mustafa RenYi FightCamp 1133
7. Dahlén Herman Hilti Fightcenter Uppsala 1133
7. Fjällström Tim Växjö Titans 1133
7. Gashi Besnik Halmstad MMA 1133
7. Linderot Leif Kristianstad Kampsportcenter 1133
7. Stjernfelt George Fenix Martial Arts 1133

-120,2 kg
1. Pärlros Alexander Haga Kampsportsförening 1648
2. Bäck Richard Coloseum Skövde 1575
3. Alacabek Herdem Pancrase Gym 1440
4. Johansson Daniel Coloseum Skövde 1232
5. Albrektsson Karl Pancrase Gym 1210
5. Kostic Leo Malmö Boxing Academy 1210
6. Day Laurence Haga Kampsportsförening 1133
6. Gabriel Christian Telge MMA 1133
6. Morsing Tobias GBGMMA 1133
6. Pettersson Mikael Sundsvalls Budoklubb 1133

-57 kg +120,2
Ännu inga tävlande

Fighterpodden avsnitt 58: Supertalangen Khamzat Chimaev

Kommentarer