Haninge idrottscampus

Möjligheten att kombinera gymnasiestudier och kampsport har funnits en tid i Sverige och är vida känt. Mindre känt är att man även kan kombinera högskolestudier med sin träning, på Haninge idrottscampus. Ett fåtal kampsportare har utnyttjat möjligheten.

Haninge idrottscampus är i sig ingen nyhet, men att möjligheten finns även för kampsportare, är något som få känner till.

Konceptet bygger på en enkel idé om att anpassa högskolestudier på ett sådant sätt att de kan kombineras med elitsatsning inom en idrott. Förutom konventionella idrotter är det även möjligt för kampsportare att göra samma sak. Kravet är att man ligger på landslagsnivå i den idrott man utövar. Detta innebär inte att man måste vara medlem i ett landslag, men att man kan hävda en sådan nivå med sina meriter.

För närvarande tränar och studerar ett fåtal boxare, brottare, takwondoutövare och en kickboxare på Haninge.

Studiesamarbetet sker tillsammans med Karolinska Institutet, KTH och Södertörns Högskola.

Som med alla ansökningar till högskola, är sista dagen för ansökan till våren 15 oktober. Önskar man komma in på Haninge idrottscampus, uppmanas man dock att ansöka i god tid innan detta datum.

Mer information: http://www.haningeidrottscampus.se/

Följ oss på Instagram

Kommentarer