Resultat Fenix Superior *uppdaterad*

Den 15-16 maj arrangerade BJJ – tävlingen Fenix Superior i Helsingborg. Nedan finns resultaten från bägge dagarna.

VIKTKLASS: Women -64 kg
1. Lena Viktorsson / Yamasaki
2. Ina Stefensen / Team Mascarenhas

VIKTKLASS: WOMEN MIXED
1. Ida Hansson / Arte Suave
2. Janni Larsson / Arte Suave
3. Ina Stefensen / Team Mascarenhas
4. Len Viktorson / Yamasaki

VIKTKLASS: -70 kg
1. Mustapha Norestani / Arte suave
2. Jens Argentzell / KFUM FightZone
3. Siavash Kijani / GBG MMA
4. Sorin Raduta / Kaisho TC

VIKTKLASS: -82,3 kg
1. Jimmy Lagerström / GBG MMA
2. Daniel Planhage / Yamasaki
3. Andre Rosberg/ KMUF Fightzone

VIKTKLASS: – 88,3 kg
1. Mortne Jensen / Mascarehas
2. Johan Gustavsson/ Klamar Fightzone
3. David Garett/ KFUM Fightzone
4. Anders Plesner/ CSA.DK

VIKTKLASS: -94 kg
1. Iran Mascarehas, Mascarehas
2. Carl Johan Wiklund, Kaisho
3. Amadeus Winqvist, Yamasaki
4. Marcin Kaszkowiak, CSA.DK

Whitebelts & Juniors 2010-05-16

JUNIORS

GROUP 1
1 Taus Klang CSA.DK
2 David Nordskov CSA.DK
3 Christos Kalanidis Fenix Kampsport

GROUP 2
1 Alex Andersson Stenungsunds Kampsportsakademi – Team Dynamix
2 Alfer Larsson Nacka Dojo / Team Dynamix
3 Rene Aumann Robin Gracie Dojo Austria

GROUP 3
1 Angela Sterpu Team Leo Neves
2 Troels Vaaben CSA.DK
3 Oscar Duville CSA.DK

GROUP 4
1 Oliver Strand CSA.DK
2 Emil Lyngbäk CSA.DK
3 Julius Sonerud Nacka Dojo / Team Dynamix

GROUP 5
1 Mack Promanee CSA.DK
2 Joel Albertsen CSA.DK
3 Peter Bengtsson Mascarenhas Team

GROUP 6
1 Frederik Dahl Roskilde Fight Factory
2 Philipp Zanitzer Robin Gracie Dojo Austria
3 Christopher Sjöblom Nässjo Grappling/ Checkmat

GROUP 7
1 Mario Lukanovic Legacy BJJ/ Check Mat Lund
2 Robert Grundell Stenungsunds Kampsportsakademi – Team Dynamix
3 Patrik Roesberg Team Carvalho Båstad

GROUP 8
1 Mie Charlote Mascarenhas Team
2 Alena Firmkranz Robin Gracie Dojo Austria
3 Fia Gustafsson Växjö Titans / Check Mat

Women Light Weight
1 Josefine Premberg, Legacy BJJ / Check mat
2 Nadja Sjöström / Nässjö Grappling
3 Matilde Bye Möller / Arte Suave
4 Lilian Svensson / Fenix Kampsport

Women Heavy Weight
1 Denise Larsson / FKC Paragon
2 Maria Savic / Kött FC – Gracie Barra

Men -64 kg
1 Lukas Berglund / Gracie Barra
2 Johan Emanuelson / Gladius MMA – Shooters MMA
3 Jimmy Öhman / Gladius MMA – Shooters MMA
4 Mikael Plym / 2Fight MMA

Men -70 kg
1 Joseph Hagberg / Gladius MMA – Shooters MMA
2 Jade Grannum / Team Neves
3 Joachim Lindström / Yamasaki Academy GBG
4 Erik Svärd / Gladius MMA – Shooters MMA

Men -76 kg
1 Carl Christoffer Johnsson / Kaisho TC
2 Erik Hedelind / Örebro Kampsportsförening – Dynamix
3 Oliver Kiffer / Gladius MMA – Shooters MMA

Masters -76 kg
1 Kim Möller / Fenix Kampsport
2 Carl Fred / Fenix Kampsport
3 Filip Filipovic / Team Neves

Men -83 kg
1 Mehdi Riahi / Nacka Dojo – Team Dynamix
2 Ola Holgersson / Gladius MMA – Shooters MMA
3 Gustav Thungren / Gracie Barra
4 Joel Claeson / Stenungsund KA – Dynamix

Men -88 kg
1 Marko Vukotic / Gladius MMA – Shooters MMA
2 Jonas Johansson / Växjo Titans
3 Johan Persson / Kaisho TC
4 Fredrik Unkuri / FKC Paragon

Masters -94 kg
1 Erik Forsberg / CSA.dk
2 Pavel Faris / Gladius MMA – Shooters MMA
3 Joakim Musakka / Team Mascarenhas
4 Jimmie Hammarström / Fenix Kampsport

Men -100,5 kg
1 Philip Rasmusson / Gladius MMA -Shooters MMA
2 Linus Pettersson / Stenungsunds KA – Team Dynamix
3 Christopher Linnér / Nässjö Grappling – Check Mat

Men +100,5 kg
1 Danni Wolf -CTCKØ
2 Franjo Divis / 2Fight MMA
3 Robert Gustavsson / Gladius MMA – Shooters MMA
4 Jonathan Forsell / Växjö Titans – Check mat

Snabbaste submission:
Siavash Kijani – GBG MMA som vann på armbar med tiden 00:38 .
”Vi gratulerar honom till ett gratis deltagande på sommarens MMA Camp den 10-11 juli
på Vackstanäs.” skriver Mike Wall i ett meddelande.

http://www.fenixkampsport.se/tournament/index.html

Den 15-16 maj arrangerade BJJ – tävlingen Fenix Superior i Helsingborg. Nedan finns resultaten från bägge dagarna.

Fighterpodden avsnitt 24 – Vi snackar med Amir ”The Prince” Albazi

Kommentarer