Resultat Mixed Battle 4

I helgen avgjordes Mixed Battle 4. Shooto- och thaiboxningsmatcher utkämpades i Rosengårds sporthall i Malmö. Här följer resultaten.

1. Peter Enbom: Brasa GBG/414 Fightgym vs Pål Andersen: Team Valhall SF Norway, C Shooto -83 kg

Winner by submission (Heelhook) first round – Pål Andersen



2. Andre Mineus: Equipe Leo Neves Leo Negao vs Omid Pourmanochehri: Hilti Stockholm, C Shooto -76 kg

Winner by points – Omid Pourmanochehri



3. Pierre Jardheimer: Brasa GBG/414 Fightgym vs Andreas Gustavsson:Norrköping, Team Yamasaki, C Shooto + 97 kg

Winner by R.S.C (referee stop contest)- Andreas Gustavsson



4. David Johansson: Brasa/MMA Uddevalla vs Sharyar Sazish: Pancrase Gym, C Shooto -91 kg

Winner by points – David Johansson



5. Saman Rasoul: Brasa/Frontier MMA vs Olof Dahlberg: Brasa Stockholm, C Shooto -76 kg

Cancelled – Injury



6. Peter Albert: Mikenta Gym vs Niklas Sällqvist: Norrköping Team Yamasaki, C-Shooto -97 kg

Winner by submission first round – Niklas Sällqvist



7. Matias Kontio: Brasa Stockholm vs Johan Wedenius: Pancrase Gym, C Shooto +97 kg

Winner by submission – Johan Wedenius



8. Cole Lauritsen: Brasa/ CPH MMA vs Simeon Thoresen: Team Valhall SF Norway, C Shooto -83 kg

Winner by points – Simeon Thoresen



Huvudmatcher



1. Niklas Karlsson: Fight gym Borås vs Mohammed El Mir: Maeng Ho DK, Bklass Thai – 62 kg

Winner by points Mohammed El Mir



2. Martin Ahlberg: Pancrase Gym vs Christian Dellevåg: Team Yamasaki, B klass Shooto -76 kg

Cancelled – Injury



3. Driton Rama: Team Superpro vs Filip Rzadek: Polen, B klass Thai – 67 kg Winner by points – Driton Rama



4. Kristian Hacklou: Team Brasa vs Johan Björling: Fight gym Borås, B klass Shooto – 70 kg

Winner by points – Kristian Hacklou



5. Fredric Rosenberg: Malmö Muaythai vs Norbert Domokos: Ungern, A klass Thai – 82,5 kg

Winner by points – Fredric Rosenberg



6. William Schafferer: Fight gym Borås vs Djit Thanomrat Maeng Ho DK, B klass Thai – 65,5 kg

Winner by K.O – William Schafferer



7. Elias Daniel: Team Superpro vs Maciej Skupinski : Polen, A klass Thai -71 kg

Winner by K.O – Elias Daniel



8. Patrik Sjöstrand: Malmö Muaythai vs Attila Komaromi: Ungern,Kickboxning – 81 kg

Winner by K.O – Patrik Sjöstrand

Fighterpodden avsnitt 43: Vi pratar med Anna Astvik, Jeanpier Basauri och Babak Ashti inför Superior Challenge 18

Kommentarer