Ida Hansson har gått från klarhet till klarhet i årens mästerskap. I Mundials tog hon sig igår fram till final i -69 kilo för brun- och svartbälten. I finalen var det dags att ta sig an Hannette Staack som är sexfaldig vinnare i Mundials. Staack blev för svår i finalen och Ida fick se sig besegrad via ett flygande armlås efter 3:09.
Ett stort grattis till Ida Hansson och Mikael Marffy till silvermedaljerna och hela det svenska landslaget för en stark prestation på årets Mundials!
Källa Kampsport24
Historiskt VM-silver till Ida Hansson
Den sexfaldiga Mundials-vinnaren Hannette Staack blev för svår i finalen för Ida Hansson, men Idas prestation står ändå som en av Sveriges absolut främsta någonsin. 2011 är Ida Hanssons år kan vi konstatera efter avslutandet av Mundials. Med ett VM-silver, EM-guld och dubbla medaljer på Brasileiro tidigare i år kan Ida vara mycket nöjd med sin medaljskörd.
Någon som har koll på vilka hon vann över på väg mot finalen?
Ida besegrade tva tidigare vinnare av denna klassen, Emily Kwok i forsta matchen och forra arets mastare Hillary Williams i andra matchen!
Hannette staack hade seedningar och WO aenda fram till finalen
Tack för infon!
Där ser man. Det gör ju hennes bedrift ännu större. Är ännu mer imponerad!
Fighter Magazine -störst på Kampsport
Beställ din prenumeration på Sveriges hetaste kampsports-magasin, bekvämt, snabbt och enkelt. I Fighter Magazine kan du artiklar, intervjuer och nyheter inom UFC, MMA, Thaiboxning, Kickboxning, BJJ, Karate och mycket mycket mer. För att se aktuella prenumerationserbjudande klicka dig vidare nedan till vår webshop där du även hittar t-shirts, väskor och luvtröjor.























