Till MMANytt säger Spång:
"Jag koncentrerar mig mest på att se till att jag gör allt så bra som möjligt, vad han gör spelar mindre roll. Jag har hållit mig i form för jag har vetat att jag har varit på flera ”vänt-listor” till dom stora organisationerna. Det var bara en tidsfråga innan det skulle bli match. Jag har bara att vinna att ta den här matchen."
Läs mer om Bellator 66 i Cleveland på Bellators hemsida.
Andreas Spång på Sherdog:
Brian Rogers på Sherdog.
Andreas Spång tar match på kort varsel i Bellator
Nyligen blev det klart att Andreas Spång (7-1) får match i Bellators sjätte säsong i mellanvikt. Spång ersätter Bruno Santos som skadat sig och för motståndet på fredag redan står Brian Rogers (9-3). Om Spång vinner på fredag i Cleveland är han direkt i final.
Fighter Magazine -störst på Kampsport
Beställ din prenumeration på Sveriges hetaste kampsports-magasin, bekvämt, snabbt och enkelt. I Fighter Magazine kan du artiklar, intervjuer och nyheter inom UFC, MMA, Thaiboxning, Kickboxning, BJJ, Karate och mycket mycket mer. För att se aktuella prenumerationserbjudande klicka dig vidare nedan till vår webshop där du även hittar t-shirts, väskor och luvtröjor.























