Roger Gracie om fighting
Inför matchen mot Muhammed ”King Mo” Lawal den 10 september har Roger Gracie ställt upp i en reklamfilm modell bättre, där han berättar mer om Gracie-arvet, fighting och sitt eget öde som fighter. Resultatet ser du ovan.
Tags:
MMA
Till weekend-MMA-fans...
Många MMA insatta pratar mycket om att sådana atleter som GSP och Anderson Silva kommer en gång var 100:e år, men många missar att inse att Roger Gracie ær just en av de få mænniskorna på planeten som besitter sådana sælsynta talanger. Nu pratar jag inte om Rogers MMA bedrifter/potential, utan om honom som atlet och hans instællning till kampsport øverhuvudtaget. Han ær Bruce Lee, han ær Muhammed Ali, och førhoppningsvis kommer han att få det erkænnandet i sportværlden en vacker dag! Han ær en sann Martial Artist! Det finns en vældigt liten chans att vi under vår livstid kommer att få se en till "Roger Gracie"
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera nyheter!
Fighter Magazine -störst på Kampsport
Beställ din prenumeration på Sveriges hetaste kampsports-magasin, bekvämt, snabbt och enkelt. I Fighter Magazine kan du artiklar, intervjuer och nyheter inom UFC, MMA, Thaiboxning, Kickboxning, BJJ, Karate och mycket mycket mer. För att se aktuella prenumerationserbjudande klicka dig vidare nedan till vår webshop där du även hittar t-shirts, väskor och luvtröjor.























