Annons - http://www.fightermag.se/nyheter/tag/mma-panelen/ Annons - http://www.greatearth.se/
 
Annons - http://www.fightermag.se/nyheter/tag/kimura-talent
 
Annons - http://www.fustra.net/utbildning
 
 
 
 
 
 
 
 
JoelHerrey
 
JoelHerrey
 
2011-07-12 (11:47)
Oj
 
Otäckt att han missade det! Såg ju riktigt suspekt ut då hon helt plötsligt "slappnade av" i ben och armar.

En fråga till er som är insatta - vad är följderna på att strypas till sömns? Hur nära döden är man egentligen?
 
Platon
 
Platon
 
2011-07-12 (12:40)
den domaren e fan sadist hahaha
 
Platon
 
Platon
 
2011-07-12 (12:47)
jag læste en artikel før længe sen som sæger att 1-3 sekunder utan syre tuppar hjærnan av, den stængs ner før att bevara energi eller nåt sånt. 109 - 10 sekunder utan syre uppstår "små" hjærnskador (hur man nu ska tolka det) och efter 1 minut utan syre ær risken før permanenta hjærnskador 50%.. om det nu hjælpte lite, minns inte riktigt var jag læste den faktan iofs men den verkar rimlig.
 
Ingen bild
 
quilling
 
2011-07-12 (13:20)
@JoelHerrey
 
Jag försökte hitta pålitlig information på hur länga det tar innan det blir livsfara.. men svårt att hitta något definitivt.

En självförsvars-"kändis" som heter Geoff Thomson hävdar att man kan bli hjärndöd 15 sekunder efter medvetslöshet.

Bas Rutten har jag för mig har sagt 40 sekunder.

Det seriösaste jag hittade var i den här:
http://www.crisisconnectioninc...al_strangulation.pdf

Där står det att 50 sekunder strypning är känt att vara "the point of no return". Antar att de alltså menar ca 40 sekunder efter medvetslöshet.
 
JoelHerrey
 
JoelHerrey
 
2011-07-12 (13:28)
Hollywood
 
Det verkar ju gå rätt mycket snabbare på film än 50 sek ;)

Tack för upplysningarna!
 
Platon
 
Platon
 
2011-07-12 (14:01)
det finns ju dokumenterat att drunkningsoffer klarat sig i øver en halvtimme utan syre och øverlevt utan permanenta hjærnskador, beror væl på nedkylningen skulle jag tro (drunkningsoffer som ramlat genom is) men 10 sekunder før en person med maxpuls ær nog inte så nyttigt heller :)
 
Mats_H
 
Mats_H
 
2011-07-12 (18:45)
Verkar som om länken till klipet inte funkar, så jag bidrar med det här:


I vilket fall som helst så fick det där pågå på tok för länge, domaren borde ha sett när det bara blev spagetti i benen på Couture att hon iinte var med längre, det hade dessutom kunnat stoppas betydligt tidigatre än så eftersom hon i mina ögon inte aktivt jobbade för att komma loss från strypningen. Just my five cents...
 
Ingen bild
 
quilling
 
2011-07-12 (22:08)
@Platon
 
Att få syrebrist genom blodstrypning och att få syrebrist genom luftstypning/drunkning är två helt olika saker!

Vid en blodstrypning så får man i hjärnan total syrebrist nästan omedelbart då själva cirkulationen stoppas. (plus att trycket som skapas i hjärnan också är skadligt, det skapas av ansamlingen av det syrelösa blodet i skallen)

Vid luftstrypning eller drunkning är det bara syretillförseln till lungorna som stoppas, därför kan blodet fortsätta att cirkulera normalt i kroppen i flera minuter innan syrenivån blir farligt låg.
 
JoelHerrey
 
JoelHerrey
 
2011-07-12 (23:44)
Där satte du huvudet på spiken, quilling!
 
Makes sence!
 
Ingen bild
 
Igor
 
2011-07-13 (00:17)
quilling
 
Att blodtillförseln till hjärnan ströps helt trodde jag också länge, men stämmer tydligen inte. Blodtillförseln stryps av en del och för att skydda sig stänger kroppen ner alla "onödiga" funktioner.

En genomgång av funktionenrna vid en strypning gjordes av ESPNs Sport Science, där BJ Penn fick strypa ut värden. Visserligen tror jag nog att BJ kan ha tagit det lite lugnt med strypningen, med tanke på att det tog 9 sekunder för honom att slockna (jag har sett det gå på ca 5 live), men det stämmer nog relativt bra i alla fall.

Sen har jag hört många olika regler för vilka tider som gäller innan det blir farligt. En sak jag läste (minns inte exakt var) var att varje gång man blir medvetslös så finns det en viss risk att hjärnan tar en mindre skada, men att allvarliga skador kräver 40-50 sekunder som medvetslös. Dock minns jag inte vart jag läste det (det var en artikel skriven av en läkare, men det behöver ju inte betyda så mycket)så det bör tas med ett par rejäla nävar salt.

Hur som helst, här är videon med BJ Penn på ESPNs Sport Science:

 
Ingen bild
 
Igor
 
2011-07-13 (00:28)
Oavsett vad
 
så var domaren i matchen mellan Couture och Bird alldeles för sen. Först försökte hon ta sig ur strypningen (även om hon inte var särskilt framgångsrik) så då var det ju lugnt, men i samma stund hennes ben började sjunka ihop borde domaren ha kollat henne, något han inte gjorde förs ca 8-9 sekunder efter att benen föll. Dommaren ska självfallet inte bryta vid en strypning om hon inte klappar och fortfarande är vid medvetande, men domaren måste vara väldigt mycket på alerten så att hon inte är medvetslös en sekund längre än nödvändigt.

Att hon sedan kunnat tävla trotts att hon var satt i medecinsk karantän, om nu så var fallet, talar framför allt för bristande kommunikation mellan delstaternas kommissioner. När de går in i datorerna för att godkänna hennes match borde det finnas ett gemensamt system som sätter en markering vid hennes namn som visar att hon är avstängd, oavsett orsak. Det hade varit enkelt att fixa, men uppenbarligen finns det inte...
 
Platon
 
Platon
 
2011-07-13 (10:38)
@ Quilling
 
Det ær uppenbart att blodstryp och andningsstillestånd ær 2 olika saker, men syrebristen i hjærnan ær fortfarande densamma. Vare sig du har andningstillestånd eller hjærtstillestånd så blir din hjærna lidande pga syrebristen. Hjærtstillestånd ær naturligtvis en akutare fara då syret till hjærnan stoppas omedelbart, medan vid andningsstillestånd sjunker syrehalterna drastiskt.

Men andningsstillestånd ær inte så mycket ofarligare æn blodstryp som du verkar tro. Hur skulle du annars førklara att drunkingsoffer ær så otroligt svåra att rædda æven om de varit under vattnet endast ett fåtal minuter? Och mænniskor som satt i halsen har æven de avlitid på minuter och inte timmar. Så i slutændan ær det nog mer "samma sak" æn "2 helt olika saker"

Så dærfør skrev jag att det var makabert att det finns dokumenterat att drunkningsoffer øverlevt efter 30 minuter under vatten..
 
Ingen bild
 
quilling
 
2011-07-13 (16:04)
Självklart är inte andningsstillestånd ofarligt, men tidsmässigt så är det stor skillnad. Att drunkning är farligt beror väl på att offret får även vatten i lungorna som gör att de kan drunkna efter att de räddats upp på land tror jag.

..och ja, syrebrist är likadant oavsett hur det blir till, men blodstrypning har till skillnad från både andnings- och hjärtstillestånd också problemet med skadligt högt tryck i skallen på grund av koldioxidfyllt blod som samlas.
 
Platon
 
Platon
 
2011-07-13 (16:51)
Men æven vanlig kvævning resulterar i ganska snabb død vare sig man har vatten i lugnorna eller inte. vid blodstryp så blir endast hjærnan lidande, men vid kvævning tar hela kroppen stryk av syrebristen, undrar om andra vitala organ kan kollapsa vid syrebrist..
 
jesperg
 
jesperg
 
2011-07-13 (16:56)
Den där scissor choken
 
Farliga grejor
 
 
 
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera nyheter!
 
 
 
 
Aktuellt nummer (2012/5)

Fighter Magazine -störst på Kampsport

Beställ din prenumeration på Sveriges hetaste kampsports-magasin, bekvämt, snabbt och enkelt. I Fighter Magazine kan du artiklar, intervjuer och nyheter inom UFC, MMA, Thaiboxning, Kickboxning, BJJ, Karate och mycket mycket mer. För att se aktuella prenumerationserbjudande klicka dig vidare nedan till vår webshop där du även hittar t-shirts, väskor och luvtröjor.

 
 
 
Annons - http://www.jabb.se
 

Nyheter Senast publicerade

 
 
Idag (14:14)
0
Cage Warriors LIVE ikväll
 
 
Idag (10:39)
0
Chris Leben i Sverige
 
 
Idag (04:51)
0
Inför UFC 146
 
 
Annons - http://www.rumbleofthekings.com/
 
 
 
 

Profilbloggare Utvalda kampsportsbloggar

 
Madde
 
 

Sök på fightermag via Google