Två gånger har Kampmann varit på gränsen till en titelmatch, bägge gångerna har drömarna grusats. Till MMAJunkie säger han att resan tillbaka mot en titelmatch har börjat.
"Jag ska få lite mer vinster och därmed komma närmare en titelmatch."
Kampmann möter tuffe Ben Saunders (8-1-2) på UFC 111 den 27 mars som kommer från en enastående vinst i november mot Marcus Davis.
Kampmann oroar sig dock lite för Saunders längd och räckvidd.
"Jag är inte orolig för clinchen," sa Kampmann som ändå oroar sig för motståndaren räckvidd. "Jag är orolig eftersom han är så lång. Han behöver inte behöver lyfta upp knäna så mycket för att träffa folk i huvudet."
En vinst över Saunders skulle innebära att Kampmann kommer ett steg närmare på rankingen mot en titelmatch i weltervikt.
"Jag hatar att förlora. Jag kommer aldrig komma över det. Det kommer alltid att störa mig." , avslutar Kampmann intervjun.
MMAJunkie.com
Kampmann gör sig redo
Martin Kampmann (16-3 MMA) intervjuas av MMAJunkie om sin kommande utmaning.
Fighter Magazine -störst på Kampsport
Beställ din prenumeration på Sveriges hetaste kampsports-magasin, bekvämt, snabbt och enkelt. I Fighter Magazine kan du artiklar, intervjuer och nyheter inom UFC, MMA, Thaiboxning, Kickboxning, BJJ, Karate och mycket mycket mer. För att se aktuella prenumerationserbjudande klicka dig vidare nedan till vår webshop där du även hittar t-shirts, väskor och luvtröjor.



















