samir M27
Reg: Okt 2011
6 inlägg
2011-10-25 (09:41)
Kör du båda benen samtidigt så borde du producera mer kraft medan ett ben ställer mer krav på balans och koordination. Jag tror att man bör kombinera både och i sin träning.
Nån som har några tankar kring detta
2011-10-25 (12:43)
Gracie Barra Equipe. Ogranized Like A Team, Fighting Like A Family!
2011-10-25 (13:05)
http://www.t-nation.com/free_o..._singleleg_training.
Jag tycker absolut att man ska kombinera en och tvåbensövningar. De ställer, precis som du säger, olika krav på balans, muskelfunktion och koordination och det ger inte minst variation i träningen.
Inlägg ändrat: 2011-10-25 (13:07)
2011-10-25 (20:22)
http://traningomotivation.blogspot.com/
2011-10-31 (00:56)
2011-11-14 (10:26)
Om du t.ex kør knæbøj med ett ben då aktiverar du flera mindre muskelgrupper som måste jobba før att hålla balansen som annars inte hade varit lika aktiva då du redan har balans med det andra benet. Jag ær ingen expert på detta med detta verkar logiskt før mig iaf. Jag brukar gøra armhævningar med føtterna på en balansboll, och då får jag helt annan sorts træningsværk æn nær jag gør vanliga armhævningar. Før hænderna och axlarna darrar varje gång jag trycker mig upp/ner. Och så borde det vara før andra muskelgrupper också. Før nær du står på ett ben och balanserar din kroppsvikt på det benet så ær det naturligt att du då aktiverar små små muskler som hjælper till att balansera/stabilisera, før det krævs inte den stora lårmuskel eller hur.. men som sagt detta e bara va ja tror på. hoppas d hjælpte
Du har rätt i att andra muskler måste aktiveras för att hålla balansen och för att stabilisera kroppen om man tränar på ett ben.
Frågan är dom det är vad TS vill uppnå. Han vill träna explosivitet. För det syftet hade jag valt att träna på två ben. Just för att inte göra en balansövning av det. Med två ben som stabiliserar kan man koncentrera sig på att explodera maximalt.























