Annons - http://www.fightermag.se/nyheter/tag/mma-panelen/ Annons - http://www.greatearth.se/
 
 
Annons - http://www.fustra.net/utbildning
 
 
Annons - http://www.fightermag.se/nyheter/tag/kimura-talent
 
 
 
 
 

Tillbaka Off topic // starta sektion i klubben?

 
Ingen bild
 
Offline snake M27
Reg: Jun 2011
16 inlägg
 
 
2011-12-30 (17:53)
 
hej!

hur går man tillväga om man vill starta en "sektion/klubb" i själva klubben?.. att man tränar på säg Hilti Uppsala fast lägger till tex Crossfit MMA el dyl som en liten undersektion i hilti klubben, så att jag tävlar undet Hilti uppsala/crossfit MMA! och har som mitt/vårt eget märke! hur får man patent på ett sånt namn!? vad kostar det osv?

hoppas på många kloka svar:) gott nytt år på er :)

 
 
Ingen bild
 
Offline ulf_elm M35
Reg: Okt 2002
77 inlägg
 
2012-01-02 (18:55)
 
Hur ni går tillväga för att starta en sektion i en befintlig förening står beskrivet i den aktuella föreningens stadgar. Som regel beslutas detta på föreningens ordinarie årsmöte alternativt på ett extra årsmöte. Egentligen går det inte att säga så mycket mer om det utan att ha sett föreningens stadgar, de flesta föreningar brukar köra en variant på RF:s normalstadgar för idrottsförening som du kan hitta på www.rf.se. Någon kostnad kan jag inte tänka mig att det blir, sedan beror det ju lite på hur ni har tänkt kring om sektionen ska ha en egen ekonomi eller hur det är tänkt att fungera.

En sektion blir en del av moderföreningen och ska ha en sektionsstyrelse som som regel väljs på årsmöten precis som den vanliga styrelsen. Därmed kommer sektionen inte att bli ert eget varumärke - om det nu är det som är målet - utan tillhöra moderföreningen. Om ni helt enkelt vill ha ett eget "team" i klubben som tävlar för sig själva och bygger sitt eget varumärke inom föreningen så föreslår jag att ni diskuterar detta med föreningens styrelse. Det är nog klokt att göra det i vilket fall som helst, att skapa en egen sektion utan styrelsens och/eller årsmötets godkännande går inte.

Hoppas att det har varit till hjälp.
 
 
 
 
 
 
Annons - http://www.jabb.se
 

Visa fler Forum Senaste inlägg

 
Landslaget
1 tim
Boxning / Kick / Thai
 
Finns det Thaiboxning i visingsö, u...
6 tim
Boxning / Kick / Thai
 
Smärta i skenbenet, behandling och ... Fler än 10 svar
2 dag
Boxning / Kick / Thai
 
SUBMISSION WRESTLING SM
2 dag
Grappling
 
 
Annons - http://www.rumbleofthekings.com/
 

Populäraste forumtrådar Senaste veckan

 
Smärta i skenbenet, behandling och u...
2 dag
Boxning / Kick / Thai
 
SUBMISSION WRESTLING SM
2 dag
Grappling
 
Landslaget
1 tim
Boxning / Kick / Thai
 
 
 
 

Profilbloggare Utvalda kampsportsbloggar

 
Redaktionen
 
 

Sök på fightermag via Google