Annons - http://www.fightermag.se/nyheter/tag/mma-panelen/ Annons - http://www.greatearth.se/
 
 
Annons - http://www.fightermag.se/nyheter/tag/kimura-talent
 
Annons - http://www.fustra.net/utbildning
 
 
 
 
 
 

Tillbaka MMA // Fedor vs. Ishii på nyårsafton

 
Ingen bild
 
Offline Igor M28
Reg: Okt 2009
165 inlägg
 
Expert-
kommentator
 
2011-12-13 (00:40)
 
Det verkar som om Fedors nästa match är klar. Enligt Sherdog möter han Satoshi Ishii, olympisk guldmedaljör i Judo från 2008, på Dream´s nyårsgala.

Ishii har väl gjort sådär ifrån sig i sin övergång till MMA. Mycket stora förhoppningar sattes till honom när det blev klart att han skulle satsa på MMA, då den japanska MMA-scenen är i desperat behov av nya storstjärnor, men Ishii har inte riktigt kunnat uppfylla dessa förhoppningar, dels då han trotts allt är väldigt ny i MMA med mycket att lära sig, men också därför att han tydligen saknar den karisma som krävs för att slå igenom.

Vi får se om Ishii kan göra något åt Fedor. Ishii är betydligt bättre som atlet än vad Monson är idag, men saknar å andra sidan den stora erfarenhet Monson har. En Fedor på toppen av sitt game borde utan större problem kunna utklassa Ishii stående och åtminstone undvika clinch och grappling. Nu får vi se, även om jag nog fortfarande tror att Fedor tar hem det. Gör han det inte är det nog ett tecken på att det börjar bli dags att hitta något nytt att göra. Förluster mot Werdum, Silva och Henderson är trotts allt förluster mot fighters på elitnivå. Om inte Ishii har utvecklats något enormt den senaste tiden är han långt ifrån en verklig elitfighter.

Källa: http://www.sherdog.com/news/ne...ent-in-Saitama-38025
 
 
 
 
 
 
Annons - http://www.jabb.se
 

Visa fler Forum Senaste inlägg

 
Landslaget
43 min
Boxning / Kick / Thai
 
Finns det Thaiboxning i visingsö, u...
6 tim
Boxning / Kick / Thai
 
Smärta i skenbenet, behandling och ... Fler än 10 svar
2 dag
Boxning / Kick / Thai
 
SUBMISSION WRESTLING SM
2 dag
Grappling
 
 
Annons - http://www.rumbleofthekings.com/
 

Populäraste forumtrådar Senaste veckan

 
Smärta i skenbenet, behandling och u...
2 dag
Boxning / Kick / Thai
 
SUBMISSION WRESTLING SM
2 dag
Grappling
 
Landslaget
43 min
Boxning / Kick / Thai
 
 
 
 

Profilbloggare Utvalda kampsportsbloggar

 
Bruzze
 
 

Sök på fightermag via Google