Slumpa blogg
  Logga in
  Registrera dig
  Till fightermag.se
Välj profilbloggare
Fighter Magazine
Synpunkter?
SENASTE NYTT
2012-05-22
|
Ticnet i blåsväder
 
http://www.undisputed.se
 
 
Annons - http://www.fightermag.se/nyheter/tag/mma-panelen/ Annons - http://www.greatearth.se/
 
Annons - http://www.fustra.net/utbildning
 
Annons - http://www.fightermag.se/nyheter/tag/kimura-talent
 
 
 
 
 
Fusk att tävla i en Keiko?
 

Fusk att tävla i en Keiko?

 
Double-Weave på tävlingsmattan
 

Jag har alltid mer eller mindre tänkt på det här, men det har aldrig slått mig mer än nu, hurpass avgørande en Gi modell kan vara før resultatet i en BJJ match.

 

Jag ifrågasätter hela Keiko Raca's Gi-kollektion. Tänker ni nån gång på hur tunna deras dräkter är längst ner på ärmarna? Hela dräkten kan vara av robust Double-Weave modell men helt pløtsligt førsvinner materialet  på just ärmarna? Igår på träningen studerade jag noggrant alla modeller som råkade befinna sig i min spider, och de jag kommer ihåg var Vulkan, väldigt tjockt sydda längst ner på ärmarna och lagom elasticitet. Samma med Atama, ganska tjockt tyg i hela ärmen med en ganska bred "sydd-kant" längst ner som gør att man får ett bra grepp. Alla Gracie Barra dräkter är relativt tjocka, både Single och Double-Weave

 

Och så helt pløtsligt en Keiko, så tunn och stumm i ärmarna att det nästan bli lite obehaglig att greppa. Det gør ont i naglarna direkt om man førsøker gräva in fingrarna, pistol-grip känns som det enda befintliga alternativet om man ska etablera ett starkt grepp før bra kontroll, annars får man kämpa med fingrarna.

 

Jag sparrades även häromdan med en kille i en ultra-light summer Gi, och jag kunde inte øverhuvudtaget greppa materialen på utsidan av hans knän när han satt på sina knän, han hade visserligen lite køttiga lår och det fanns noll "slaf" i tyget som man kunde få tag på, hans Gi blev knappt skrynklig när han satt på sina knän. Ungefär som när någon har knäskydd under en tight gi, omøjligt att få ett bra grepp.

 

Aja, detta är nånting jag har reflekterat øver, jag tycker inte på något sätt att det är en ojust førdel att tävla i en Keiko, jag øverdriver lite grann før bloggens skull ( man ska aldrig låta sanningen komma i vägen før en bra historia) men skämt åsido, är jag verkligen HELT fel ute här? Nån mer som tänkt på detta?

 
 
Tags: Keiko
 
2011-08-18 (11:19)
- 833 klick
 
 
Ingen bild
 
PaulPersson
 
2011-08-19 (11:33)
Atamas ripstop i byxor bla
 
Atamas ripstop i är svåra att greppa, så vist är en del gi`s
svårare att greppa. Men jag har aldrig tänkt på just Keiko Raca's Gi-kollektion som utstickande. De nya materialen tycker jag är ett värre fenomen.
 
Alex Landoni
 
Alex Landoni
 
2011-08-19 (14:19)
Du har rätt...
 
Håller med dig, vi måste förbjuda Keiko, i alla matcher jag torskat var mot motståndare med Keiko annars hade jag vunnit :P hehe...
Bra reflektion, har inte tänkt på det.

 
 
 
 
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera inlägg!
 
 
 

Platon's blogg (13014 klick)

 
Platon
 
Platon M28
Bosatt i Lidköping

Registrerad
2010-01-20 (22:17)

Senast online
2012-04-21 (15:49)
 
 
 
Denna blogg innehåller
19 inlägg och
48 kommentar(er)! 
 
 
 
Annons - http://www.jabb.se
 
 
Annons - http://www.rumbleofthekings.com/
 

Blogg Senaste kommentarer

 
 
Platon
2011-08-30 (16:56)
Hur menar du missuppfattni...
Postad av Platon
 
 
paj
2011-08-30 (16:37)
Missuppfattning?
Postad av paj
 
 
Platon
2011-08-30 (14:47)
En liten frågesport?
Postad av Platon
 
 
Alex Landoni
2011-08-19 (14:19)
Du har rätt...
Postad av Alex Landoni
 
 
Ingen bild
2011-08-19 (11:33)
Atamas ripstop i byxor bla
Postad av PaulPersson
 
 

Visa fler Blogg Senaste inlägg

 
 
Vem ska få døma BJJ m...
2011-08-30 (14:29)

Vem ska få døma BJJ matcher?

..Läskigt ...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fusk att tävla i en K...
2011-08-18 (11:19)

Fusk att tävla i en Keiko?

Double-Weave på tävlingsmattan ...

 
 
 
 
 
 
 
Gameplan før pyttesmå...
2011-08-16 (13:25)

Gameplan før pyttesmå sjuklingar?

Kriga eller inte ...

 
 
 
 
 
 
 
Att førlora stridsmor...
2011-06-22 (16:06)

Att førlora stridsmoralen?

Viktigt att inte tappa fokus.. ...

 
 
 
 
 

Profilbloggare Utvalda kampsportsbloggar

 
Jenso
 
 

Sök på fightermag via Google