A dirty shame
Brassarna är för tillfället bättre än oss på jiu-jitsu det är ingen tvekan om den saken. De är framför allt bättre än oss rent tekniskt. Mer eller mindre all teknisk utveckling sker på klubbar i Brasilien eller på väldigt brasse-dominerade klubbar i USA. Vi behöver ta oss upp till deras nivå för att hänga med och förhoppningsvis så småningom kunna vara med och påverka den tekniska utvecklingen.
Men brassar är inte bättre på allt. Vägen till framgång är inte att kopiera allt de gör. Det finns situationer då sunt förnuft borde träda in per automatik. För det är inte coolt att impregnera sin gi med hela veckans alla aromer av svett innan den tvättas. Det kanske kommer som en chock för vissa men att tvätta gin efter varje träning försämrar inte dina möjligheter att bli duktig i jiu-jitsu.
Då detta nu är klargjort så kanske man borde fundera efter anledningen till att det på vissa klubbar i Sverige är den gängse normen att använda sin gi ett par gånger, i alla fall fram tills den börjar lukta illa, innan man tvättar den. Frågan dyker upp. Brukar samma människor göra så i alla sammanhang? Skulle de gå in på ett gym och träna i samma t-shirt och byxor som de redan svettat ner två dagar i rad? Går de till jobbet i samma kläder fram till dess att de börjar lukta besvärande illa? Hur gör de när de går på dejt? Byter de skjorta efter tredje dejten.
Bortsett från att det är rent äckligt så går det säker hitta tusen anledningar till att inte återanvända sin gi. Svinkoppor, ringorm och streptokocker är tre som väger tungt. Dessutom så är inte det bästa bemötande en presumtiv ny medlem kan en trupp med svettiga, gulfärgade och illaluktande träningskläder.
Men varför bryr jag mig. Där jag tränar har alla nytvättade kläder. Annars får de sitta och titta på istället för att delta. Jo, för när man träffar folk från andra klubbar på seminarier, läger eller tävlingar vill man dela sin passion för jiu-jitsu med dem, inte ta del av deras sjukdomar och odör.
Jag har haft streptokockinfektioner som vägrat läka, jag har haft svinkoppor och jag har under utlandsresor tränat i samma gi veckovis. Inget av det har påverkat min jiu-jitsu på något positivt sätt. I Brasilien är tvätt möjligheterna mycket sämre än i Sverige och folk är fattigare och har kanske bara en gi. Men i detta land finns det tvättstugor i varje hus, många har till och med egen tvättmaskin hemma. Minst en billig extra gi har alla ganska snabbt råd med. Så gör er själva och omvärlden en tjänst, anamma det sunda förnuftet!
Det viktigaste är dock hygienen. Om man inte tvättar sin gi efter varje träning så sitter vissa bakterier kvar och försvinner aldrig. Detta gör att gin snabbare luktar illa och att sjukdomar sprida lättare. Ren fakta som är svår att blunda för.
Sen är det givetvis synd om de som inte har så mycket träningskläder. Men om man inte har någon ren gi så får man väl leva med att träna i shorts och t-shirt ibland. Det brukar inte vara några problem.












