Tjejerna regerar
En av skönheterna med jiu-jitsu är att det är så personligt. En utövares jiu-jitsu utvecklas i samklang med hans/hennes fysik och personlighet. Vikt, längd och andra fysiska kännetecken avgör vilka tekniker som passar bäst och tempo, mentalitet och de mer psykiska delarna av jiu-jitsun präglas av personligheten. Min första ögon-öppnare för att det faktiskt var något speciellt med tjejer och jiu-jitsu var när jag som blå bälte första gången var i Brasilien och då rullade med Kyra Gracie. För mig var det en ovärderlig upplevelse som sedan dess präglat min syn på jiu-jitsu och vad teknik framför styrka verkligen betyder. Därför var det med stor glädje som jag lämnade måndagens träning.
Egentligen skulle jag befunnit mig i Krakow i helgen för att tävla på FILAs VM. Tyvärr satte två miniskskador, ett i vardera knä, stopp för det. Detta har resulterat i att jag inte kunnat sparra alls. Men i måndags bestämde jag mig för att jag skulle ta mig an klubbens tjejer under sparringen. De väger lite mindre och är perfekt träning om man vill köra lugnt och tekniskt. Ja, om man vill köra tekniskt i alla fall. Lugnt upptäckte jag att det inte blev.
Det var ingen nyhet för mig att tjejerna bara blir bättre och bättre i rask takt men jag blev ändå mycket positivt överraskad. Klubbens ”top dog” bland tjejerna är otvivelaktigt Lena som absolut kan räknas till det övre skiktet bland tjejerna i Sverige. Nyligen hemkommen från en veckas träning med Fernando i USA så formligen sprudlar hon av motivation och entusiasm. Dessutom så börjar hon bli riktigt jäkla duktig. Efter måndagens träning tillsammans vågar jag med säkerhet påstå att hon utan vidare skulle kunna hävda sig bland lilabältes grabbarna i samma vikt. Ger man henne utrymme så är det kört, då sitter även jag fast. Men det är inte bara Lena, i hennes fotspår följer ett gäng hungriga tjejer som är redo att fruktlöst slita en i stycken om man av misstag skulle bjuda på en lucka. Även om vissa av dem väger ungefär lika mycket som de lättaste killarna så är det väldigt annorlunda. Man får en mer koncentrerad dos av teknik och rörlighet.
Ett konstant tillskott på ett par tjejer varje termin gör att gruppen växer. Målet att på allvar få igång ett bra gäng tjejer känns på flera punkter som uppnått men det skulle vara kul om de kunde växa ännu mer till antal. För de tillför verkligen något till klubben och träningsglädjen ökar.












