Slumpa blogg
  Logga in
  Registrera dig
  Till fightermag.se
Välj profilbloggare
Fighter Magazine
Synpunkter?
SENASTE NYTT
2012-02-09
|
Martin Svensson i titelförsvar på The Zone FC – Demolition
Madde
 
 
 
Ett två tre fyra du verkar vara en riktigt jobbig myra
 

Ett två tre fyra du verkar vara en riktigt jobbig myra

 

 

.. citerat av en härlig prick här nere. Idag har båda Halmstad-killarna slagits. Adde förlorade tyvärr mot Turkiet pga att han blev alldeles för trött och inte kunde leverera det han har att ge.. BUT no misstake, always a lesson learned. Han ÄR för stor för att gå i 63,5 kg. Sen i söndags har han tappat mer än 6 kg och inte fan är det konstigt att man inte har ork att kötta då. Vi visste att det var på gränsen till genomförbart men samtidigt så var det här enda chansen till EM och den missar man inte. CRED till Adde för att han bantat typ tusen kilo och inte ens visat en tendens till att tappa humöret! Fredrik därmot spöade Kroatien utan att ens behöva andas i rondpauserna... Där har vi anledningen till hans smeknamn the animal. =) Verkar som att Fredrik går igen redan imorgon. Andra svenskar som fightats idag är Linn med vinst och Mattias med förlust. Mattias mötte en ukrainare med över hundra matcher i bagaget och som var ett huvud längre.. Mattias är en tuff jävel men ukrainaren utnyttjade sitt längdövertag, drog ner huvudet på Mattias och knäade honom i skallen = Knockout. Synd!!

 

Jag själv verkar inte fightas föräns på fredag, då möter jag Finland och vinner jag där väntar Turkiet, Holland eller Vitryssland i finalen. Idag när jag skulle gå och köpa lite fika ropade promotorn i Ukraina: "Aaaaaah Maddalena!! I know you! I want you to fight K1 in Ukraine!" Förra året tackade jag ja till en K1 turnering i Ukraina men det visade sig att den krockade med SM och då valde jag SM, eftersom det (SM-guld) är biljetten till alla andra stora mästerskap. I år däremot ligger K1 turneringen i Ukraina i december istället och då är det nog inte helt omöjligt att jag kan ställa upp. Där får man iallafall lite stålars.. =)

 

Idag käkade jag 4 burkar yoghurt och muesli till frukost. Nötter och frukt till mellanmål. Sedan lite chokladkakor, en proteinbar, lite riskakor, mer nötter, ett äpple, en apelsin, en crossiant med parmaskinka och lite tuggummi, kaffe, vatten och päronjuice däremellan. Man tar det som finns helt enkelt. Min kropp spelar mig dessutom ett spratt, vågen fortsätter att visa mindre och mindre fastän jag äter mer och mer... Så jävla typiskt. Varför gick jag inte ner i vikt när jag behövde det? Sitter till och med fettförbränningen i skallen? Fast nu är det ju skitsamma, fett skönt är det ju iallafall att slippa basta och/eller springa i svettdräkt.

 

Nu ska jag gå upp på rummet och tvångs-sova, bussen kommer och hämtar oss kl 6 imorn bitti för invägning och läkarcheck. Sjukt jobbigt att man måste vara på invägningen varje dag redo att fightas även om man inte ska det.. Bara för att man aldrig vet vad som kommer att hända. Typiskt också att jag är pigg som en mört just nu.

 

John Blund where are you?

 

Ps. Jag glömde ju att berätta att jag råkade låsa in mig på en toalett idag också.. Fick hoppa ut genom fönstret. Pinsamt. Ds

 

 

 

 

 
 
2010-05-26 (21:37)
- 5261 klick
 
 
JoelHerrey
 
JoelHerrey
 
2010-05-26 (22:56)
Toa-fönstret!
 
Been there, done that!

Kul att Sverige har framgång och att du själv kan ta det lugnt från viktminskningen. Lycka till! Ni tar dem!!
 
 
 
 
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera inlägg!
 
 
 

Madde's blogg (1882317 klick)

 
Madde
 
Madde K27
Bosatt i Halmstad

Registrerad
2009-12-21 (15:09)

Senast online
2012-02-07 (20:11)
 
 
 
Denna blogg innehåller
517 inlägg och
1305 kommentar(er)! 
 
 
 
 

Blogg Senaste kommentarer

 
 
Ingen bild
2012-02-03 (17:36)
Kanske inte var den mest s...
Postad av SunRa
 
 
Åsa L
2012-02-03 (08:36)
Hahahaha..
Postad av Åsa L
 
 
JoelHerrey
2012-02-02 (19:41)
Ja, haha!
Postad av JoelHerrey
 
 
Ingen bild
2012-02-02 (16:36)
Haha!
Postad av Jennyy
 
 
Sebav
2012-02-02 (16:14)
Ha ha ha
Postad av Sebav
 
 

Visa fler Blogg Senaste inlägg

 
 
Hurt
2012-02-07 (19:55)

Hurt

 
 
 
 
 
 
 
Så dumt det blev
2012-02-06 (22:13)

Så dumt det blev

 
 
 
 
 
 
 
Välkommen vår!
2012-02-05 (21:01)

Välkommen vår!

 
 
 
 
 
 
 
Atlantis
2012-02-03 (16:49)

Atlantis

 
 
 
 
 
 
 
Buakaw-style
2012-02-02 (15:37)

Buakaw-style

 
 
 
 
 

Profilbloggare Utvalda kampsportsbloggar

 
Madde
 
 

Sök på fightermag via Google