Madde-Modell
Njae.. Ni ska inte lita på mina rubriker. Men någon gång ibland kan det hända att jag fotas för en produktkatalog, en reklamkampanj eller som imorse, för luft-och flytande distributionprodukter för personbilar, lastbilar och bussar.. =) Sjukt roligt var det iallafall! Jag skulle vara en vind. (?) Fick instruktionerna att jag skulle flyga, dvs göra ett graciöst hopp, vända mig om i luften, ena armen fram, den andra bak, sträcka höger ben, flexa fötterna, svalla med håret, ner med hakan, upp med blicken, fästa den på en bestämd punkt och sen se mystisk ut... Allt detta i ett par vida vita linnebyxor, vit topp, ett lucialinne och en vit mantel. Haha. Tog några försök eftersom graciös nog är det sista jag skulle beskriva mig som men tillslut satt den och bilderna blev riktigt coola. Nästan så att jag inte trodde på att det var jag som just gjort det där. Mecs heter reklambyrån jag var på och tavlorna ni ser på bilden i studion, är det fotografen som målat. Sjukt coola! Ställs ut på Galleri Kust i Tylösand den 2 juli om någon är sugen (jag är).
Igår på träningen var Hallandsposten där för ett reportage inför EM, dom både intervjuade, fotade och filmade för Webb-TV, håll utkik nästa vecka! Imorse var jag med i radio, också för att prata om EM och om att jag bytt viktklass.. Jag har varit där några gånger nu och tycker att dom är skittrevliga! Känns inte alls om att man sitter i radio utan mer som att man tar en fika och snicksnackar lite om allt möjligt. Uppskattat! =)
Radiopratet och fotojobbet gick snabbt och smärtfritt och helt plötsligt hade jag två timmar över innan jag skulle till jobbet. Stack in till stan, köpte jordgubbar på torget, en tidning i torgkiosken och gick och satte mig på en uteservering, tog en latte och bara chillade... Livskvalitet! Jag älskar att sitta själv i lugn och ro.
Eftersom torsdagar är min vilo(bästa)dag behöver jag inte stressa iväg till träning idag efter jobbet. Istället ska jag hem en snabbis för att städa lite lätt och sen ska jag och Benny gå ut och käka ikväll. Helt plötsligt känns alla tunga mörka månader som bortblåsta.. Härligt!
Ut i solen alla som kan!
Uppdatering: För er som är nyfikna på fotografen och hans mästerverk, så heter han Jesper PMAN Peterson och på www.iamjesper.com kan ni tjuvkika! Håll tillgodo =)








