Slumpa blogg
  Logga in
  Registrera dig
  Till fightermag.se
Välj profilbloggare
Fighter Magazine
Synpunkter?
SENASTE NYTT
2012-05-21
|
Resultat och reportage från Fenix BJJ Tournament 2012
 
http://www.undisputed.se
 
 
Annons - http://www.fightermag.se/nyheter/tag/mma-panelen/ Annons - http://www.greatearth.se/
 
Annons - http://www.fightermag.se/nyheter/tag/kimura-talent
 
 
 
Annons - http://www.fustra.net/utbildning
 
 
 
Magisk helg! (inkl. utlovat ostkakerecept!)
 

Magisk helg! (inkl. utlovat ostkakerecept!)

 
Rumble of the Kings med ALEX och Sanny, gamla vänner och träning i Linköping och farmor och farfar. Allt på en helg.
 

 

Det blev en magisk helg. Framför allt tack vare Alex Harris match mot Sato. Jag frågade Christopher om jag var subjektiv, eller vann inte Alex den ronden klart? Och den med? Och den med väldigt mycket? Jag blev alldeles darrig efteråt och sjukt glad! Vilket lyckorus det gav! Sanny var också fantastiskt duktig och den första matchen han vann på spinning elbow var oslagbar! Wow. Kul att Hanna vann också. Det var väldigt många bra matcher! 

 

TACK Vetlanda Muay Thai för skjutsen till Rumble! Vilket skönt gäng =). Lycka till med era matcher i helgen! Och tack Jonas för skjutsen till Linkan! 

 

alex

 

Jag åkte till Linkan i fredags och var hemma hos min gamla kompis Alma och sen drog vi på maskerad hos en annan gammal kompis från Linköping. Det kändes som tiden hade stannat när jag fick se de gamla välkända ansiktena, som jag knappt träffat sedan 4-5 år tillbaka när jag bodde där. Jag festade loss på 1,5 l julmust light och nu väger jag 58 kg. Ett kilo från matchvikt. Gött e det =) Underbart att träffa Alma igen. Hon är en sån där kompis som jag aldrig kommer glida ifrån. Det spelar ingen roll hur länge sedan det var vi sågs, det är alltid samma Alma. Hon gav mig en rosmarin en gång för rosmarin står för något som är hållbart. Hållbar vänskap. Det var fint. 

 

alma

Älgen Alma, kycklingen Axel och den förvirrade brudgummen Sven

 

Det var också fint att träffa farmor och farfar igen. De är så söta. 

 

f o f

 

Jag fick också den äran att träffa Jonas Ivung och Åke Björkman, mina gamla tränare från Fight Center Linköping. Jag lärde mig massor från dem och Åke höll som vanligt galet bra mitts. Han kommer hit en sväng imorn också och hälsar på vår klubb så då får jag chansen igen =)

 

 

Sist men inte minst ska jag presentera vääärsta ostkakereceptet. Nyttigt, sjukt gott och perfekt för den som går på matchdiet med lite kolisar. 

 

ost

Linns keso-ostkaka

Ingredienser

6 ägg

500 g keso (jag tog normal, ej mini-keso)

500 g kesella (jag tog med 10 % fett)

6 dl (lättmjölk tog jag)

1 tsk vaniljsocker

10 droppar bittermandelarom

Hackad mandel (så mycket du har mage att ha i ;) )

1-2 påsar saffran

1 dl canderel (eller socker om man får äta sånt)

 

Sås

Bär som man bara värmer i micron.

 

Sätt ugnen på 175 grader. 

Blanda allt och häll i en ugnsform (stor som ett A4-papper ungefär, eller som en halv långpanna). Jag brukar lägga bakplåtspapper i formen så gegget inte fastnar. Grädda ca 40 min i mitten av ugnen. Dra på ugnen lite extra i slutet så kakan får färg. Min är vit för att jag inte hade någon saffran i den på bilden men det blir mycket godare och juligare med saffran! 

 

PS. Jag gjorde min med lättmjölk och det gick bra men det blev mycket vassle omkring kakan så den fick ligga i ett durkslag och rinna av sig över natten. Det kanske blir lika mycket vassle med annan mjölk med men jag tror det är bäst att hålla sig till normal kesella och keso och undvika lättvarianterna. DS.

 
 
2011-11-29 (16:03)
- 626 klick
 
 
JoelHerrey
 
JoelHerrey
 
2011-11-30 (13:40)
Mumma!
 
Ser riktigt läckert ut! :D
 
 
 
 
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera inlägg!
 
 
 

Linn's blogg (191724 klick)

 
Linn
 
Linn K27
Bosatt i Göteborg

Registrerad
2009-07-16 (20:00)

Senast online
Idag (21:54)
 
 
 
Denna blogg innehåller
187 inlägg och
429 kommentar(er)! 
 
 
 
Annons - http://www.jabb.se
 
 
Annons - http://www.rumbleofthekings.com/
 

Blogg Senaste kommentarer

 
 
Linn
2012-05-16 (22:36)
Känna igen sig själv
Postad av Linn
 
 
Ingen bild
2012-05-16 (15:30)
Haha
Postad av Smekarn
 
 
Ingen bild
2012-02-13 (23:00)
.
Postad av torres56
 
 
Ingen bild
2012-01-30 (02:07)
?
Postad av johnadams
 
 
Ingen bild
2012-01-29 (00:33)
bra blogg
Postad av johnadams
 
 
 
Annons - http://www.fightermag.se/prenumeration/
 

Visa fler Blogg Senaste inlägg

 
 
Känner jag dig?
2012-05-16 (15:04)

Känner jag dig?

Det är det jag inte vet... ...

 
 
 
 
 
 
 
Draw Something
2012-05-05 (20:23)

Draw Something

Wordfeud är ett minne blott... ...

 
 
 
 
 
 
 
EM-guld!
2012-04-30 (13:27)

EM-guld!

Var och coachade Jennifer Österlin och Angelica Falk på EM i Turkiet ...

 
 
 
 
 
 
 
Söderslaget och Fount...
2012-03-30 (11:56)

Söderslaget och Fount Translations... älska kon...

Har varit på en av de gemytligaste thaitävlingar någonsin! ...

 
 
 
 
 
 
 
Skillnad före match i...
2012-03-16 (13:24)

Skillnad före match i thai och shootfighting

Lite om ditten och datten senaste tiden ...

 
 
 
 
 

Profilbloggare Utvalda kampsportsbloggar

 
Bruzze
 
 

Sök på fightermag via Google