Rökning suger. BJJ / Grappling äger. Du håller förmodligen med mig.
De tre påståenden ovan är min sammanfattning av den enkät som jag föreslog til Fightworks Podcast ett par veckor sedan. De var vänliga nog att köra den och här är en tabell av resultaten
Först och främst ett stort tack till Caleb och Dan för att de tog denna enkätidé. Jag vet att de är mycket angelägna om att förstå BJJ / Grappling befolkningen bättre och dessa opinionsundersökningar hjälper ju alltid.
För det andra är det mycket viktigt att förstå hur man ska hantera statistik. Vi kan inte riktigt bevisa något med statistik, men vi kan föreslå samband och påståenden med stor sannolikhet vilken, i många fall, är mer än tillräckligt.
Om man tittar på ovanstående siffror kan vi säga med stor sannolikhet att:
1. Hypotesen "Folk kommer att börja röka efter att de börjar på BJJ / Grappling" är troligen falsk
2. Hypotesen "Människor kommer sannolikt att sluta röka efter att de börjar på BJJ / Grappling" är troligen sann
3. Hypotesen "Rökare kommer att röka mindre efter att de börjar på BJJ / Grappling" är troligen sann
Du håller säkerligen med att detta är stort. Inte bara för dem som röker, men för en mycket utsatt befolkningssektor - ungdomar. Om det tredje påståendet inte räcker som skäl för föräldrar att ta sina tonåriga barn till Brasiliansk Jiu Jitsu klubbar landet runt, vet jag inte vad är.
http://www.fightingfitmanchester.co.uk
Själv då? Vart tränar du nånstans?
Jag blev jätteglad när killarna på Fightworks bestämde sig för att köra med mitt förslag. Just rökning är ju nåt jag personligen avskyr så det var kul att se lite statistik på det hela.
Skicka gärna ett mejl på liamwandi@yahoo.co.uk eller kolla upp mig på facebook.
Tack åter igen mannen
@MrSo...It's scientific enough :) Kom ihag att det bara var ett par ar sedan som vetenskaplig forskning verkligen kunde etablera sambandet mellan rokning och lungcancer :)
@Rob nej det ar den inte. Vi star pa egna ben for tillfallet. Vi tar in svartbaltes instruktorer for lager med jamna mellanrum. Varan instrktor har brunt balte.









