Intervju med Hillary Williams
Hillary Williams är en fantastisk och väldekorerad BJJ brunbälte och no-gi grappler. Jag hörde talas om henne på Georgette Odens blog och efter att ha hört hennes senaste Fightworks Podcast intervju, kunde jag inte motstå att intervjua henne för mitt engelska blog: The Part Time Grappler. Tjejen hade ju just kommit tillbaka från Abu Dhabi Pro!
Upptagen som hon är (som blir tydligt i intervjun) tog hon vänligt tid att svara på mina frågor. Tusen tack till Hillary och alla mina varmaste lyckönskningar. Jag hoppas att ni både njuter och lär er något från denna intervju. Hon är en sann Part Time Grappler!
Hillary Williams:
Hej. Börja med att berätta lite om dig själv?
Jag är en 21-årig tjej från Arkansas, fullt utbildade i hemkunskap, en ivrig ryttare och blivande BJJ mästarinna.
Arbetar / studerar du för närvarande? Är det heltid / deltid?
Jag är en helttidsstudent vid Honors College - University of Central Arkansas, där jag är på väg att avsluta mitt examen i biologi (pre-med) nästa vår. Jag älskar det, det är ett universitet av bra storlek med ca 12.000 studenter: tillräckligt för att man känner sig som en ung student men få nog att låta mig komma undan och studera när jag behöver det.
När jag behöver "arbete" det är mest konstverk för att tjäna lite pengar vid sidan om.
Du avsätter även tid till att utöva en idrott. Vilken(a)?
På gymnasiet spelade jag volleyboll, softball, fotboll, golf, och tränade hästar (i dressyr) och jag började med Brasiliansk Jiu Jitsu i början av mitt sista år. Efter studenten slutade jag med alla andra sporter för att verkligen fokusera på BJJ, och det har varit ett bra beslut. Jag har verkligen kunnat träna hårt och resa en hel del med det.
Hur länge har du gjort det?
Mitt Jiu Jitsu jubileumsdatum är i juni, så efter VM blir det fyra år. Så mycket som jag har tränat och rest så kan det kännas som så mycket längre, men samtidigt känner jag mig fortfarande ny i sporten. Det faktum att jag intervjuas om BJJ fortfarande förvånar mig, hahah.
Följer någon speciell diet? Använder du kosttillskott?
Ingen särskild diet riktigt. Vid tävlingssäsongen fokuserar jag på att äta tillräckligt med grönsaker och protein. Ren kost är vad jag fokuserar på. Och det gör att jag mår bättre när jag tränar. Gällande kosttillskott tar jag inte några. Jag vet inte så mycket om dem, och jag har inte ett kosttillskottsponsor, så både okunnighet och brist på pengar kan man säga.
Hur lyckas du passa din träning kring arbete, studier och familjetid?
Mycket noggrant, hahah. Jag har en mycket strikt rutin som jag följer. Det är tåg, studier, träning, studier…etc. De flesta av de konstverk jag har skapat är produkter av sömnlöshet så den tiden bara skapar sig själv. Jag måste bara vara mycket försiktig. Jag kan inte bara gå och festa, kan jag inte slösa mycket tid så det blir mycket att jag bara går från gymmet till mitt rum och använder all den tid som jag har på flygresor till att studera. Jag gillar att vara upptagen, faktiskt. Det har jag alltid gjort, och har jag ingenting att göra blir jag bara rastlös.
Tävlar i din idrott (s)? Har du vunnit några tävlingar?
Absolut, jag tävlar minst en gång i månaden. Jag har placerat 1a på Pan AMs i min division sex gånger (vitt bälte GI, blå bälte gi, lila bälte gi, lila bälte gi absolut, lila bälte Nogi, brun / svart bälte GI) och fem på VM (lila bälte gi IBJJF, lila bälte gi CBJJE, lila gi bälte absolut CBJJE, brun / svart Nogi IBJJF, brun / svart Nogi absolut IBJJF). Jag tog även två brons på ADCC och World Pro BJJ, i Barcelona, Spanien, och Abu Dhabi, Förenade Arabemiraten, respektive.
Vad är den största spänningen du har fått ur att utöva din sport?
Första gången jag klev på mattan för att tävla i ADCC var en känsla jag aldrig kan förklara ... Jag var så chockad over att vara där, att vara på den mest prestigefulla grappling turneringen i världen och att tävla i den. Jag delade samma matta med BJJ legender och folk tittade på mig! Det var otroligt, en mycket overklig känsla.
Ge oss dina topp 5 tips för tid-management
1) Mat. En sak som hjälper mig att äta gott och bra och spara tid är att ha tillagade måltider i förbestämda storlekar. På så sätt har jag bara vissa tilldelade mängder (inga påtår eller efterrätt!) Och jag kan ta det snabbt på väg till gymmet utan att behöva stanna och vänta i en drive-thru eller äta något ohälsosamt.
2) Multitasking. Om jag måste få ett kapitel läst, gör jag det på löpbandet. På så sätt får jag mitt arbete gjort, och jag slipper fokusera på att bli trött och fokuserar snarare på boken. Det hjälper mig verkligen.
3) “To-do”listor. Jag älskar att checka av uppgifter på en lista och det hindrar mig från att studsa från en uppgift till en annan hela dagen.
4) Telefonen. Jag brukar bara ringa när jag är i situationer där jag inte kan göra något annat, ffa på till lektioner eller ett BJJ pass. Om jag måste ringa, gör jag det när jag inte kan studera eller träna, jag gör det när jag är på väg. Försök aldrig, eller sällan, ringa samtal när du istället kan göra något annat.
5) Släpp onödiga uppgifter. Det finns massor av små saker vi tror att vi behöver eller måste göra. Var inte rädd för att bara säga NEJ ibland.
Nu ska vi balansera det med vad du anser de 5 främsta tidstjuvarna är:
1) TV.
2) videospel.
3) Förhalning och uppskjutande (To-do listor tar död på denna).
4) Internet.
5) Telefonen.
Sammanfattat? Teknologi. Jag försöker göra allt mitt arbete och studera med på det gamla sättet: med papper och penna, annars finns för det mycket frestelse att surfa och “bara kolla”. Dessutom blir du för bekväm. Du kan inte bara slänga dig ner i soffan och verkligen tro att du kommer iväg till träningen om 20 minuter!
Ångrar du något?
Nej. Jag älskar mitt liv och alla i den, varje misstag var en lektion på vägen dit jag finner mig nu.
Slutligen, varför tränar du? Vad driver dig?
Jag tränar för att det är smart. Jag behöver inte pressa mig själv att träna, det är något som jag vill göra varje dag och jag känner mig vilsen om jag inte gör det. Det är aldrig samma sak. Varje dag finns det något nytt att lära sig, något nytt att upptäcka, och några nya situationer du kommer att finna dig i. Just den dynamiken drar mig åter igen till träningen.
Vilken härlig attityd! Än en gång ett stort tack till Hillary Williams för den här intervjun och lycka till med karriärena. Jag tvivlar inte på att vi kommer att fortsätta att höra mer bra nyheter från henne. Hennes resa har bara börjat.









