Glatt sommarlov på er, småbarn!
Kära läsare!
Jag får börja med att be om ursäkt över att jag inte slängt iväg några inlägg den senaste veckan (och knappt veckan innan det heller). Jag har bara inte orkat är väl den nakna sanningen. Jag kan dock meddela att den senaste veckan varit bra på väldigt många sätt men samtidigt tuff inom andra områden. Min kropp var jag tvungen att vila ett par dagar (tors-fre) då den inte var helt som den skulle. Sedan har jag lyckats misshandla den vidare genom det ena släktmiddagen eller kalas följt efter den andra. Jag älskar min stora, tjocka släkt och vi står alla varandra väldigt nära som härligt är!
Snart är det midsommar. Ja, jag (tillsammans med den främmande damen jag stötte på i hissen morse) kom fram till detta i och med att det så otroligt snart är jul och med tanke på hur snabbt tiden flyger förbi - så är det snart midsommar! Glatt sommarlov på er, småbarn!
Jag har blivit mer och mer inspirerad att träna upp min styrka i det sista. Den är per idag inte sviktande som den är, men det finns stora gap som storligen kan förbättras. Ska försöka fixa och trixa med mitt schema för att försöka få till ett och annat mer pass i veckan. Jag har lust att träna mycket mer "effektiv styrketräning" eller vad jag ska kalla det. Gren-specifik kanske också är ett bättre ord, alltså styrketräning som inte bara är generell styrketräning utan den typen som gör mig till en bättre fighter. Jag får lust att jobba mycket mer med TRX, medicin-bollar och andra redskap för att öka styrkan och smidigheten.
Snart smäller det gällande tävlingar för de flesta av oss i gruppen på klubben. Vi har Alex som ska kriga mot Yoshihiro Sato på Rumble of the Kings nu till helgen i Stockholm (och DET, mina dammer och herrar, är STORT!) Hela Rumble i överhuvudtaget kommer bli makalöst spännande! Sedan har vi MTA (Muay Thai Arena) som vår klubb anordnar och har därför fighters i de flesta matcher som går. Det har märkts väldigt tydligt på träningarna, ribban har höjts och alla har vässats ordentligt! Fantastiska utvecklingar är alltid kul att beskåda.
Jag själv har också önskan om att gå match, men jag får stå för det beslut jag tagit om att vänta tills efter jul. Men ikväll brakar det lös på träningen! Får se hur mycket min kladdkake-fyllda kropp pallar.
- Joel
















