Att fightas mot en kompis - 2010-01-04
En fråga som ständigt blir aktuell på nytt är frågan om att fightas mot nån från samma team/akademi. Kollade på senaste Mundials hemma hos en kompis och där avgjordes svartbältesfinalen i -82kg genom sten/sax/påse då båda kom från samma team, Alliance. Sett liknande saker förut med andra team och det är grymt trist tycker jag då man vill se schysst grappling och inte läggmatcher där folk larvar sig eller där man lämnar WO. Därför får man ge mycket beröm till Gracie Barra-svartbältena på Mundials som verkligen körde på i jakt på submission när de möttes. Jag tänker t.ex. på matchen Vitor Estima x Romulo Barral eller finalen i absoluten mellan Roger Gracie och nämnde Barral.
Ett positivt exempel från Sverige var finalen i +91 kg på SM i submission wrestling där Eddy Bengtsson och Mikael Knutsson, båda från Gladius, möttes och körde för fullt. Mer sånt!
Jag har själv ett par gånger ställts på tävlingsmattan mot personer som jag rullar med på varje träning och inte sett nåt problem med att försöka dra ut dem för allt vad gityget håller. Har aldrig förstått varför man inte skulle göra det - det hade varit en annan sak om vi sysslat med MMA. Det hade jag inte velat göra då det är betydligt mer brutalt. I BJJ/SW går det att köra hårt utan att nödvändigtvis skada den andre.
Att inte vilja tävla mot sina träningskompisar bygger på respekt kanske någon säger. Men varför skulle man visa mindre respekt för sin träningskompis på match än när man rullar ett hårt sparringpass eller på en klubbtävling? Att man fightas och sen skrattar och klappar om varandra efteråt?












