Into the wild! - 2010-02-13
Alexanders match är släppt och Phil Davis står för motståndet. Davis är en mycket välmeriterad brottare som har tävlat framgångsrikt även i nogi-VM med vinst som blåbälte. Har en gissning att han vann en del matcher på nedtagningar men det förringar inte prestationen. Davis senaste match i UFC körde han över Brian Stann med nedtagningar och markdominans.
Faktorer som jag tror kan avgöra till Alex fördel:
Balans/nedtagningsförsvar samt slag genom hela processen
Timingen i slagväxlingarna
Vilja!
Ser fram emot att se matchen och jag tror och hoppas stenhårt på Alex..
Såg även att Maia, BJJns fanbärare i UFC, kommer gå titelmatch mot Anderson Silva på samma gala. Vilken match! Många på Sherdog som klagade på matchen men jag ser fram emot den stenhårt. Hade jag haft pengar hade jag åkt till Abu Dhabi och sett den här galan live, vilka matcher!
Hughes vs. Renzo
Penn vs. Edgar
Silva vs. Maia
och såklart Alex vs. Davis
Som student får jag snarare hoppas att det blir någon form av direktsändning! :)
Tränade lite teknik med Richard i förmiddags och det var väldigt nyttigt. Vi jobbade med ett svep från öppen guard mest hela tiden, vi har båda kommit fram till att repetition är A och O. Funkade väldigt bra efter x antal repetitioner och precis som väntat upptäckte vi lite detaljer efterhand vi körde. Ser fram emot att få chansen att testa det i sparring sen..
Direkt från centret till affären och direkt från affären till frisören. Allt detta var fixat och jag var hemma och hann fixa mat till kl 14. Great success!
Fick på melodifestivalen på tvn en stund förut och första låten jag hörde tänkte jag: "Ajaj, den här låten var riktigt kass. Den lär komma sist.."
Men till min förvåning spelade låten efter i samma division eller möjligvis i en under. Och så fortsatte det tills första låten slutade som vinnare..
Sen såg jag "Into the wild". Ett bra porträtt av Christopher McCandless som lämnar civilisationen och beger sig ut i vildmarken. Filmen var lite seg till en början men sög in mig mot slutet. Bilden är på riktiga Christopher utanför skåpbilen där han dog.
Hade egentligen inget val annat än att se filmen förr eller senare efter att Greven spelade "Society" minst fem gånger per dag när vi var i Rio.











