En FC-helg går mot sitt slut
Helgen har gått väldigt fort, igår var det Öppet hus på klubben så dagen började med att jag och Kristian drog och shoppade kaffe, bullar och en massa godis innan vi åkte vidare till FC. Såklart blev det lite ont om tid så vi försökte dammsuga, ställa iordning borden och svabba golven samtidigt..
Klockan 14 öppnade vi dörrarna och utanför ringlade en lång kö, kul att alla är så taggade för en ny termin! Ser verkligen fram emot hösten, att förbättra alla tekniker, få bättre fightkondition och klubbens 1-års jubileum (på nya lokalen).Sen är det ju förhoppningsvis snart dags för en första match..
Resten av helgen spenderades tillsammans med familj och kompisar på kräftskivor, äter ju inte dom där små insekterna eftersom jag är veg men det blir alltid lika trevliga stunder!
Idag var jag kanske inte helt utsövd men drog ändå iväg till dagens fortsättningspass kl 14, hade kanske gått och lagt mig lite tidigare om jag hade vetat att 15 ronder x2min på säck hade väntat mig.. Men det gick fint, försöker tänka på att ta ut avståndet lite när jag fightas. Det blir lätt att jag kommer så himla nära inpå, sen ska jag försöka jobba lite oftare i "fel" stance så jag blir lite tryggare.
Det är ju inte bara fightingen mitt liv kretsar kring även om det blir några timmar om dan, jag börjar ju faktiskt GIH imorgon! Har inte blivit nervös än men det kommer säkert, fast det ska bli skönt och komma igång så jag kan komma in i det.. Hmm idrottslärare.. Det blir nog bra!
Imorgon blir det bara ett pass på kvällen eftersom det är första skoldagen och på tisdag detsamma för då ska jag jobba på J.Lindeberg visningen på modeveckan. Ska blir mysigt och träffa alla gamla kollegor! Sen är tanken att det ska bli dubbla pass eller backe+ett pass per dag onsdag till fredag och sen ett pass på söndag.
Så höstens mål är med andra ord att blir en bättre fighter, få matchvana, klara studierna, fixa ett extrajobb och ha KUL! No preasure hehe.










