Slumpa blogg
  Logga in
  Registrera dig
  Till fightermag.se
Fighter Magazine
Synpunkter?
SENASTE NYTT
2013-05-23
|
Jarman Vs Mestre på Cage Challenge X
 
 
Annons - http://www.srsgroup.se
 
Annons - http://sbisport.se/shop/contents/sv/d391_Kampanjer___Outlet.html
 
 
 
 
 

SNÖHELVETE!!

 
Det var då ett jävla gnällande!
 

Jag var så glad i lördags när allting började smälta bort, det var plusgrader och all snö bara rann iväg. Jag var äntligen frisk och det kändes som vår. Bestämde mig för att ta första löprundan utomhus för att fira att förkylningen var borta. Det var tungt men det gick bra! 3,5 km på 16.38. Inte fy skam...

Men så kom minusgraderna igår. Allting frös och det blev snorhalt! Dessutom började det snöa under natten. Så vad händer när jag kom utanför porten imorse?

Helt plötsligt försvinner benen under mig och jag landar med hela vikten + träningsväska och laptop på ena knät!

Jippie! Ajajajajaaaj!

Ingen träning idag alltså! 

 

 
2010-02-22 (19:16)
 
 

Ljuset i slutet av tunneln!

 

Idag har jag sovit till 9.40. Tro mig, det är ovanligt när det gäller mig för jag somnade klockan tolv och normalt sover jag max sju timmar. 

Men jag mår mycket bättre idag! Jippie! :-D

Kan säkert gå till jobbet imorgon och börja komma tillbaka till träningen så smått med powerwalks på torsdag eller liknande. 

Tänker att det är bäst att vänta med träningen till nästa vecka så att man hinner bli riktigt frisk. Eller vad tror ni?

Vilket är bästa sättet att komma tillbaka efter en ordentlig förkylning?

 
2010-02-16 (11:02)
 
 

Ingen ljusning..

 

Faaan, jag är fortfarande helt tokigt förkyld! Vad är det här? Jag ligger här i soffan och är helt sjukt peppad på träning och sånt!  Det enda man kan roa sig med är ju att kolla OS på tv, men jag haaaatar det här!

Och inget kan man göra för att skynda på bättringen! Målet är att kunna träna på onsdag iallafall, kanske en promenad tidigare.. BLÄ!!

 
2010-02-14 (10:29)
 
 
Förkyld!
 

Förkyld!

 

Nu har jag dragit på mig en riktig förkylning. Att jag har mig själv att skylla skulle vissa säga eftersom jag tränade igår trots att jag inte kände mig bra. Men jag anser att det är bättre att köra på tills man stupar och så är man riktigt sjuk ett par dagar istället för att gå och dra på det. Så det så! (Men nej, det är inte kul!) Så nu tittar jag på Highlander och dricker massa te! Brukar ni göra samma sak eller tar ni det bara lugnt?

 
2010-02-12 (13:18)
 
 

Nu så!

 
Nu har äntligen motståndet till boxningen släppt! Kanske är det för att det har börjat gå såå mycket bättre. Jag hittar luckor, kontrar och rör mig på ett helt annat sätt än tidigare. Sjukt kul att man känner en riktig utveckling. Några saker som jag måste bli ännu bättre på är: 1. Bättre gard! 2. Dra tillbaka händerna snabbare - hänger ju ihop med bättre gard. 3. Sluta vända upp krokarna - dvs att ha tummen mot mig istället för neråt. 4. Träna uppercut generellt. Men fan vad gött det känns ändå! Båda passen denna veckan har känts otroligt bra, tyvärr drog jag på mej en riktig förkylning igår så nu får jag vänta till måndag. Men jag är riktigt peppad! Pepp pepp
 
2010-02-11 (17:36)
 
 
 
 

Annabel_Lee's blogg (86630 klick)

 
Annabel_Lee
 
Annabel_Lee K30
Bosatt i Malmö

Registrerad
2005-03-01 (00:00)

Senast online
2011-05-12 (21:21)
 
 
 
Denna blogg innehåller
90 inlägg och
76 kommentar(er)! 
 
 
 
Annons - http://www.jabb.se
 
 

Blogg Senaste kommentarer

 
 
Annabel_Lee
2010-11-24 (18:00)
Jobbigt..
Postad av Annabel_Lee
 
 
Ingen bild
2010-11-23 (17:21)
jag har faktiskt
Postad av Gabriella
 
 
Ingen bild
2010-07-10 (19:15)
GRATTIS
Postad av Tess
 
 
Annabel_Lee
2010-04-13 (13:09)
Ok,
Postad av Annabel_Lee
 
 
kraspor
2010-04-12 (22:03)
Formatering
Postad av kraspor
 
 

Visa fler Blogg Senaste inlägg

 
 
2010-12-22 (13:32)

Frihet!

 
 
 
 
 
 
 
2010-11-29 (20:46)

Jobbigt..

 
 
 
 
 
 
 
Pimp my gips!
2010-11-27 (16:33)

Pimp my gips!

 
 
 
 
 
 
 
2010-11-25 (07:54)

Så kan det gå..

Hur länge dröjer det nu innan jag kan träna igen? ...

 
 
 
 
 
 
 
2010-11-23 (11:48)

Psykiskt utmattad

 
 
 
 
 

Sök på fightermag via Google