Krönika: 23 augusti dagen som skakade om MMA-världen

I går kom de chockbeskedet att UFC 151 Jones VS Henderson ställs in efter att Dan Henderson skadat sig såpass allvarligt att han tvingas ställa in matchen mot Jones. Jones gör då det för UFC otänkbara och nekar en match mot Chael Sonnen som redan tackat ja till matchen, galan blir inställd och 20 fighters blir utan lönecheck på grund av Jones beslut.


Hur många vill egentligen se matchen Jones VS Sonnen? Personligen ser jag ingen större nytta matchen sportsligt. Brottningsmässigt tror jag Jones är bättre än Sonnen. Även stående är Jones bättre och Sonnen är inte känd för sina tunga händer, risken för en one punsch KO från Sonnen är ganska liten. Vad egentligen Jones och Jackson är rädda för i en match mot Sonnen är svårt att se. Men samtidigt förtjänar inte Sonnen en sån här chans. För UFC handlade matchen bara om affärer och inget mer.

Men om vi leker med tanken att de var Jon Jones som blev skadad och tvingades dra sig ur matchen mot Henderson. Vad hade gjorts då? Skulle Henderson som nekade många matcher för att vänta in sin titelchans möta Chael Sonnen med 8 dagar förvarning? Skulle den matchen vara såpass namnstark att den skulle kunna ersätta titelmatchen som huvudmatch och rädda galan? 

Varför blev inte comainevent uppflyttat till mainevent?
Som galans co mainevent stod en weltervikt match mellan Jake Ellenberger VS Jay Hieron. Anledningen till att matchen inte kunde ersätta maineventet och galan skulle kunna gå av stapeln som planerat ska ha varit UFC marknadsföringstaktik, som enbart fokuserat på titelmatch i lätt tungvikt. Utan den har fansen inget att se fram kan man grovt läsa emellan raderna i beslutet. 
En match mellan Ellenberger och Hieron låter inte särskilt lockande som mainevent och ett maincard som hade sett ut så här:
Weltervikt: Jake Ellenberg VS Jay Hieron
Fjädervikt: Dennis Siver VS Eddie Yagin
Lättvikt: Dennis Hallman VS Thiago Tavares
Flugvikt: John Lineker VS Yasuhiro Urushitani
Lättvikt: Danny Castillo VS Michael Johnson
Hade de kunnat säljas in till fansen?

Men en match mellan Jake Ellenberger och Josh Koscheck som var planerad som co maineventet från början? Hade den matchen kunnat ta över som mainevent, hade den matchen kunnat sälja? Koscheck vet hur man säljer in en match. Koscheck är nästan lika bra på att sälja in sina matcher som Chael Sonnen. Troligen hade siffrorna blivit låga men nog inte de absolut sämta köpsiffrorna genom tiderna.  

Så är Jones verkligen ensam syndabock i frågan? 

Skriven av Dennis Johansson

 









Den 23 augsti 20:00 svensk tid kom presskonferensen man aldrig trodde skulle ske i UFC. En hel gala kommer ställas in och en mästare kommer troligen vara hatad resten av sin karriär.

Lämna en kommentar

Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.

Klicka här för att logga in  |  Klicka här för att skapa konto