Nyhet

Startlista till SM i thaiboxning – Bea Malecki mot comeback

SM i thaiboxning närmar sig och nu är startlistan ute, om än med att ändringar kan ske. I -71-kilosklassen för damer dyker ett bekant stornamn upp: Bea Malecki går mot comeback i thaiboxning efter sin satsning i MMA. I övrigt ser startfältet oerhört starkt ut med mängder av idrottare som har internationella mästerskapsmedaljer på CV:et.

Här är startfältet.

Damer

-45kg
Camilla Danielsson, Odenplan Fightgym Idrottsförening
Moa Persson, BK Slagskeppet Muay Thai

-48kg
Jessica Pettersson, Odenplan Fightgym Idrottsförening
Freja Kågstöm, OneChai Muaythai & K1 IF
Lisa Mattsson, South Side Muay Thai IF

-51kg
Josefine Lindgren Knutsson, Allstars Kampsports förening
Denice Baath Lundmark, Bålsta Dojo IF
Tove Brodin, Fighter Muay Thai Förening
Therese Gunnarsson, KFUM F-zone
Sofia Holmer, Odenplan Fightgym Idrottsförening
Uma Galli, South Side Muay Thai IF
Jessica Jerrås, Uppsala Kampsportcenter IF

-54kg
Anna Höglund, BK Slagskeppet Muay Thai
Sofia Olofsson, Odenplan Fightgym Idrottsförening

-57kg
Livia Malmborg Nygaard, Malmö Muay Thai IF
Patricia Axling, Odenplan Fightgym Idrottsförening
Linnea Sundberg, BK Slagskeppet Muay Thai

-60kg
Emelie Bjelkmark, 5-Star MuayThai IF
Johanna Andersson, Fighter Muay Thai Förening
Alexandra Andersröd, Göteborg Muay Thai IF
Sara Bengtsson, Halmstad Muay Thai IF
Stephanie Berglund Odqvist, Heavy Hands Muay Thai Jönköping IF
Antonia Drevenlid, Odenplan Fightgym Idrottsförening
Ewin Ates, Öresund Muay Thai Camp IF

-63,5kg
Isra Al Shairawi, Malmö Muay Thai IF
Sara Matsson, 5-Star MuayThai IF
Linda Östergren, Aneby Muay Thai klubb
Rebecka Rudén, Ironman Thaiboxning klubb
Johanna Gustafsson, Odenplan Fightgym Idrottsförening

-67kg
Viktoria Lauenstein, Alpha Training Center IF
Nicole Ström, Aneby Muay Thai klubb
Sara Herold, OneChai Muaythai & K1 IF
Emma Stonegård, Vallentuna Boxingcamp Idrottsförening
Mette Andersson, Varbergs Thaiboxningsklubb
Erica Björnestrand, Öresund Muay Thai Camp IF

-71kg
Bea Malecki, Allstars Kampsportsförening
Pernilla Palm, Real Fighter Sällskap
Sofia Junttila, Sak Yant Muay Thai klubb i Dalarna
Angela Mamic, Öresund Muay Thai Camp IF

Herrar

-57kg
Giang Hoang, Odenplan Fightgym Idrottsförening
Javad Vahid Rezah, Fighter Muay Thai Förening
Nicholas Bryant, Göteborg Muay Thai IF
Rodrigo Silva, South Side Muay Thai IF
Jonathan Zeray, Klubb Sweden Top Team
Jonathan Hammar, TIP Muay Thai IF

-60kg
Mario Liljedahl Videla, Renyi Umeå Idrottsförening
Anusorn Sittirak, 5-Star MuayThai IF
Kim Falk, Drakstadens Kampsports Klubb
Sam Ghoroghi, Fighter Muay Thai Förening
Filiph Waldt, Göteborg Muay Thai IF
Antonio Checa, Odenplan Fightgym Idrottsförening
Liam Komijani, OneChai Muaythai & K1 IF
Sheriff Rahimi, Rönninge Salem Kampsportsklubb
Ali Mehrvash, BK Slagskeppet Muay Thai
Adam Abbassi, South Side Muay Thai IF

-63,5kg
Alexander Johannesson, Fighter Muay Thai Förening
Nazim Kazem, Göteborg Muay Thai IF
Melvin Lindström, Halmstad Muay Thai IF
Robert Nordkvist, OneChai Muaythai & K1 IF
Mathias Jonsson, Tullinge Muay Thai thaiboxningsförening

-67kg
Joakim Anrep – Nordin, Apex Kalmar Idrottsförening
Jovan Gardasevic, Drakstadens Kampsports Klubb
Robin Sundlöf, Göteborg Muay Thai IF
Kenny Hong, Halmstad Muay Thai IF
Fredrik Oskarsson, Heavy Hands Muay Thai Jönköping IF
Mathias Carlsson, IF Ironman Fighting Academy i Norrköping
Samuel Persson, Malmö Muay Thai IF
Marcus Kenstam, Odenplan Fightgym Idrottsförening
Michel Väisinän, OneChai Muaythai & K1 IF
Eric Engström, BK Slagskeppet Muay Thai
Freddy Gonzalez Castro, Idrottsförening Vasa Pretorian

-71kg
Adel Ekvall Halila, Halmstad Muay Thai IF
Kevin Mickelsson, 5-Star MuayThai IF
Shwana Kadirzada, IF Ironman Fighting Academy i Norrköping
Robbie Daniel, Malmö Muay Thai IF
Alexander Bertilsson, Nak Muay Varberg Idrottsförening
Andreas Nilsson, Odenplan Fightgym Idrottsförening
Jonathan Larsson, Tullinge Muay Thai thaiboxningsförening

-75kg
Abdallah Habib, Allstars Kampsportsförening
Otman Boujerad, Fighter Muay Thai Förening
Ludvig Forsberg, Malmö Muay Thai IF
Ludvig Friberg, BK Slagskeppet Muay Thai
Otabek Ergashev, Klubb Sweden Top Team
Anton Sjöqvist, Tullinge Muay Thai thaiboxningsförening
Adam Johansson, Varbergs Thaiboxningsklubb
Wictor Lindroth, Föreningen Värnamo Martial Arts

-81kg
Isak Tens, Allstars Kampsportsförening
Arthur Balekelayi, 5-Star MuayThai IF
Saman Ahanin, Fighter Muay Thai Förening
Sebastian Johansson, Gladius Idrottsförening
Joakim Hägg, Göteborg Muay Thai IF
Marcus Sundin Liljedorff, Halmstad Muay Thai IF
Cristopher Bajo, Malmö Muay Thai IF
Mattias Johansson, Stockholms Kickboxningsklubb

-86kg
Kim Dahlgren, Halmstad Muay Thai IF
Andreas Martini Linger, Ironman Thaiboxning klubb
Martin Eriksson, IF Team Perrys gym

-91kg
Jimmy Jannesson, Heavy Hands Muay Thai Jönköping IF
Arvid Jacobssob, TIP Muay Thai IF
Hannes Ezelius, Vallentuna Boxingcamp Idrottsförening
Ludvig Breideborn, Varbergs Thaiboxningsklubb

+91kg
Joacim Westerberg Njie, Vallentuna Boxingcamp Idrottsförening

Text: Jonathan Broberg (Budokampsport.se)
Foto: Matilda Ritzén

Fighterpodden avsnitt 48: Vi pratar med Magnus “The Mad Viking” Andersson, Uma Galli och Erol Sahindal

Kommentarer